jaktak.cz

Jak využít marocký jíl | rady a tipy

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak využít marocký jíl | rady a tipy. Koupelna často bývá přeplněná nejrůznějšími kosmetickými prostředky. V našem článku vám ukážeme, že je možné si při hygieně a péči o celé tělo vystačit s několika málo přírodními ingrediencemi. Jednou z těchto surovin je marocký jíl, který v domácí kosmetice využijete na mnoho způsobů. Marocký jíl skvěle nahradí chemické komerční šampony i další přípravky. Snadno jej seženete na internetu nebo v zelených lékárnách.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Marocký jíl je přírodní jíl, který vznikal v pohoří Atlasu v období před miliony let. K léčebným účelům a hygieně se různé druhy jílu používaly již ve starověku. Obzvláště marocký jíl je bohatým zdrojem mnoha minerálů a dalších cenných látek, navíc oplývá skvělými čistícími schopnostmi.

Krok 2

Jak marocký jíl využít v kosmetice

  • Místo šamponu – Marocký jíl skvěle poslouží jako šampon a zároveň i kondicionér, zbaví vlasy lupů a nadměrného mazu a dodá jim objem. Šampon připravíte smícháním 1–2 lžic marockého jílu s dvojnásobným množstvím vody, trochou medu a pár kapkami arganového oleje. Směs naneseme do kořínků vlasů a necháme ji působit nejvýše 5 minut. Poté vlasy důkladně omyjeme.
  • Místo sprchového gelu – Trochu jílu smícháme s teplou vodou a krouživými pohyby směsí omyjeme celé tělo. Směs funguje současně jako peeling na odumřelé částečky pokožky.
  • Jako pleťová maska – Maska z marockého jílu bojuje proti vyrážkám, akné a černým tečkám, odstraňuje přebytečný maz, hydratuje pokožku, zpomaluje stárnutí pleti a uvolňuje ucpané póry. Pleťovou masku připravíme smícháním 1 polévkové lžíce marockého jílu, 2 lžic vody a pár kapek arganového oleje. Směs necháme chvilku odstát a poté ji aplikujeme na navlhčenou pleť obličeje a dekoltu. Masku necháme působit asi 5 minut a poté ji omyjeme teplou vodou. Masku můžeme nanášet 1–2× týdně.

 

Krok 3

Marocký jíl se dá použít také ve formě koupelí, obkladů či zábalů pro léčebné účely proti následujícím problémům:

  • Některé druhy ekzémů či lupénky
  • Celulitida
  • K odstranění pigmentových skvrn
  • K léčbě revmatismu, bolavých svalů a kloubů

Kašička pro obklad či zábal se připravuje smícháním marockého jílu s dvojnásobným množstvím vody. 

Do koupele stačí nasypat 3 lžíce jílu a ve vaně setrvat asi 15–20 minut.

 

 

Marocký jíl nezpůsobuje alergie a je vhodný pro všechny typy pleti, včetně problematické a citlivé.

Kosmetiku z marockého jílu můžeme obohatit o účinky libovolných éterických olejů. Vybírejte podle vůně a druhu pleti či vlasů. Pro mastnou pleť použijte éterický olej citron nebo rozmarýn, pro suchou a citlivou pak éterický olej heřmánek nebo levandule. Problematická pleť ocení éterický olej bergamot nebo tea tree. Pro zralou pleť je vhodný éterický olej růže nebo pelargonie.

Místo vody lze při přípravě masky či šamponu použít bylinkový výluh či nálev.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-marocky-jil-rady-tipy.html