jaktak.cz

Jak se správně stravovat v létě

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak se správně stravovat v létě | rady a tipy. Léto s sebou přináší nejrůznější kulturní akce, grilování a s nimi spojené nezdravé pokrmy a nápoje, ale také úrodu čerstvého ovoce a zeleniny. Ani se syrovou stravou by se to však nemělo přehánět. V našem článku Vám poradíme, jak se v létě správně stravovat, abyste byli připraveni na podzimní a zimní období a s nimi přicházející chřipky a nachlazení. Tyto rady berte spíše jako všeobecná doporučení, jelikož každý člověk je jiný, a proto každému člověku vyhovují jiné potraviny a nápoje.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Mnoho lidí se v letním období stravuje výhradně čerstvým ovocem a saláty z čerstvé zeleniny. Rozhodně to není nejhorší varianta, avšak organismus se tak musí potýkat s přílišným ochlazováním, což může oslabit trávení a funkci obranného systému.

Krok 2

V létě je vhodné zařadit spíše potraviny s ochlazujícími účinky, nicméně je třeba je doplnit i pokrmy zahřívajícími. Níže naleznete potraviny, které organismus ochlazují.

  • obilovin můžete vybrat třeba rýži, ječmen, quinou či amarant.
  • Zeleninu volte především lokální, která má právě sezónu, tak dodáte organismu nejvíce zdraví prospěšných látek. Hodí se růžičková kapusta, listové saláty, salátová okurka, lilek, květák, brokolice, cuketa, paprika, ředkvičky, špenát i rajčata (řazená mezi ovoce).
  • Tuzemské druhy ovoce (jako jsou jahody, rybíz, maliny, borůvky, apod.) můžete v rozumném množství doplnit o citrusy, banány a další cizokrajné ovoce.
  • Samostatnou kapitolou jsou pak různé druhy melounů, které jsou tvořené především vodou, a proto se přímo nabízejí k osvěžení a zchlazení organismu v parném létě. Mají také spoustu léčivých účinků.
  • Mléčné výrobky je vhodné zařadit spíše v menším množství, pokud možno vyrobené z kozího či ovčího mléka.
  • Bílkoviny můžete tělu dodat také díky konzumaci tofu, v menší míře pak konzumací ryb, drůbežího masa a mořských plodů.
  • Z bylinek pak ochlazujícími účinky oplývá především máta, bazalka, koriandr, fenykl, lopuch, pampeliška a aloe vera.

Krok 3

V létě by se měly konzumovat především lehčí pokrmy, proto zkuste omezit smažení. Grilované pokrmy mohou být poměrně zdravé a lehké, pokud upřednostníte čerstvé drůbeží maso či ryby, zeleninu, houby, netučné sýry, apod. oproti uzeninám a tučnému vepřovému masu.

Nejvhodnější je však pouze krátká tepelná úprava dušením či vařením v páře.

Krok 4

Nápoje jsou nedílnou součástí správného jídelníčku, proto jejich výběru věnujte dostatečnou pozornost. Konzumace ledově vychlazených nápojů nebo nápojů podávaných s ledem způsobuje celou řadu zdravotních potíží (snižuje imunitu, způsobuje riziko pro kardiaky, atd.), proto je vhodné pít nápoje vlažné a doplňovat je o horké tekutiny (např. čaj či polévku), tak se organismus snadno a zdravě ochladí, aniž by tělo utrpělo šok jako v případě ledových nápojů.

Dejte si pozor také na přílišný obsah cukru v některých typech nápojů. Zvolte raději pramenitou vodu ochucenou případně plátkem citronu či pomeranče a čerstvými bylinkami. Mezi další vhodné nápoje patří ředěné ovocné a zeleninové šťávy, zelený, ovocný či bylinkový čaj, apod.

V rozumné míře si můžete dopřát bílé víno, které má taktéž ochlazující účinky.

Skvělou volbou jsou v letním období zeleninové polévky či rizota, či krátce dušená zelenina.

  • Je vhodné v létě méně solit a samozřejmě omezit bílý cukr a cukrovinky (avšak nejen v létě).
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-se-spravne-stravovat-v-lete.html