jaktak.cz

Jak bojovat proti zahradním škůdcům přírodními prostředky | rady a tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak bojovat proti zahradním škůdcům přírodními prostředky | rady a tipy. Pokud máte zahradu nebo skleník, případně pěstujete květiny a zeleninu v truhlících na balkoně, jistě jste se již setkali s tím, že byly rostliny napadeny některým z mnoha druhů zahradních škůdců. Nikdo z nás jistě nechce stříkat svoji zeleninu či bylinky chemickými látkami, které v úrodě zůstanou dlouho obsaženy a je proto nutné se sklizní nějaký čas počkat. V našem článku se dozvíte, jak bojovat proti nejrozšířejnějším zahradním škůdcům přírodními prostředky.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Pro likvidaci škůdců i jako preventivní opatření proti napadení rostlin můžete využít nejrůznější přírodní prostředky.

Jako prevenci můžete zvolit vysazení bylinek či květin v okolí rostlin, které chcete ochránit před napadením škůdci. Další možností je preventivní postřik. Důležitou prevencí je také pravidelné odplevelování zahrádky.

Jakmile jsou rostliny již napadeny, je nutné začít s postřikem a pravidelně jej opakovat, obzvláště po každém dešti.

Krok 2

Jak bojovat proti jednotlivým druhům škůdců?

Mšice – Mšice jsou jedny z nejrozšířenějších škůdců, kteří napadají celou řadu rostlin podle jejich druhu (např. růže, rybíz, zelí, ovocné stromy i pokojové rostliny). Jako prevenci můžete zvolit vysazení afrikánů, levandule, máty peprné, měsíčku nebo pelyňku v okolí zeleninových záhonů. Účinným postřikem je pak nálev z pelyňku, vratiče či kopřiv. Poslouží i výluh z tabáku, řeřišnice luční nebo listů rebarbory či rajčat.

Krok 3

Molice – Molice škodí zejména pokojovým a skleníkovým rostlinám. Zbavíme se jich pomocí tabákového výluhu nebo mýdlového postřiku, který vyrobíme následujícím způsobem: 200 g přírodního mýdla rozpustíme ve 2 litrech vody, výslednou tekutinu necháme trochu vychladnout a doředíme vodou v poměru 1:5. Roztokem pravidelně postřikujeme napadené rostliny (lze jej použít i proti mšicím, avšak pouze na pokojových rostlinách nebo těch, které se nechystáme konzumovat).

Krok 4

Svilušky a puklice – Tito škůdci představují problém především u uvnitř a ve skleníku pěstovaných rostlin, je však možné, že je objevíte i na zahradě. Důsledné zkompostování všech zahradních odpadů slouží jako účinná prevence. Likvidace svilušek a puklic vyžaduje pravidelnou aplikaci mýdlového a tabákového postřiku na postižené rostliny. Zkusit můžete také výluh z cibulových slupek či heřmánkový odvar.

Krok 5

Housenky – Nejrůznější druhy housenek dokážou zničit velkou část úrody. Nejúčinnějším způsobem, jak se housenek zbavit, je jejich včasný sběr, jenž provádějte pravidelně každé 2 – 3 dny. S hubením housenek Vám pomohou také hmyzožraví ptáci.

Krok 6

Slimáci – Slimáky nepochybně zná každý zahrádkář, neboť jsou velmi rozšíření a často přemnožení. Pomůže především, pokud je budete pravidelně sbírat a odnášet ze zahrady. Nedostanou se přes cestičku vyrobenou z drcených vaječných skořápek či kůry, štěrku, písku, jehličí, pilin apod. Můžete přidat lógr z černé kávy.

Krok 7

Krtek – Jestliže se na Vaší zahrádce objeví krtek, měli byste vědět, že se jedná o chráněné zvíře a v žádném případě jej nesmíte zahubit. Krtka můžete vyhnat vysazením pryšce křižmolistého, řebčíku královského nebo afrikánů. Odpuzuje jej také zápach zkvašených slepičinců. Krtek je nicméně velmi užitečný, živí se totiž různými druhy hmyzu a jejich larvami.

Přirozeným nepřítelem mšic jsou slunéčka sedmitečná. Na internetu naleznete návod, jak jim vyrobit domeček, a přilákat je tak do své zahrady.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-bojovat-proti-zahradnim-skudcum-prirodnimi-prostredky-rady-tipy.html