jaktak.cz

Jak škrobit prádlo | rady a tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak škrobit prádlo | rady a tipy. Škrobení prádla praktikovaly především naše babičky a dobře věděly proč. Škrob totiž prádlo obalí a chrání před umaštěním a ušpiněním, takže látka vydrží déle čistá. Není nutné tak často prát, takže ušetříte čas i peníze za prací prášek, a navíc se materiál nesepere. Navíc se škrobené prádlo lépe žehlí.

Co je potřeba

  • koupený přípravek na škrobení prádla
  • hrnec nebo misku
  • lžíci
  • vodu
  • bramborový škrob v prášku

Krok 1

Co škrobit

Doporučuje se škrobit prostěradla, povlečení, ubrusy, okrasné dečky a záclony. Někdo škrobí například i košile a další kousky šatníku.

Naopak nikdy neškrobte kusy látek, které slouží k utírání a jejich účelem je sát vodu. Mluvíme zejména o utěrkách, hadrech, kapesnících a ručnících, protože škrob by vlákna látky obalil a znesnadnil sání vlhkosti.

Krok 2

Namíchání škrobu vs. koupené přípravky

Existují pochopitelně nejen tuhé typy škrobů, ale i hotové výrobky, například tekutý škrob nebo výrobky s příměsí škrobu, které nemusíte vařit ani míchat. Tyto přípravky jsou často ještě parfemované, takže kromě naškrobení prádla docílíte ještě toho, že bude prádlo vonět například po levanduli či dalších vůních.

U tuhého bramborového škrobu, který zakoupíte v krabičce, je situace jiná. Nejprve ho musíte připravit, a to tak, že se zvolené množství rozmíchá ve studené vodě a poté se vlije do vařící vody a krátce povaří. Obvykle se připravuje půl lžíce na půl litru vody a příprava je snadná stejně jako vaření pudinku, zabere to dohromady zhruba 5 až 10 minut.

Krok 3

Škrobení v pračce či ručně

Tekuté škroby se používají místo aviváže v poslední fázi máchání. Do pračky se nalévají do šuplíku, kam normálně patří aviváž. Kolik přípravku použít? To záleží na tom, kolik perete prádla, výrobci ve většině případů uvádějí na obalu přehledné návody.

Stejně tak lze do pračky přidat i uvařený škrob, ale v tomto případě se radí ještě šuplík propláchnout, aby v něm nic neulpělo.

Zavařený škrob se také může přecedit do vody, pokud máme prádla méně a raději ho chceme škrobit v ruce.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-skrobit-pradlo-rady-tipy.html