jaktak.cz

Jak připravit smetanový dezert s ovocem à la Fraisier | recept

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Smetanový dezert s ovocem à la Fraisier | recept. Francouzská kuchyně je vyhlášená také svými skvostnými dezerty. Následující recept se inspiruje jedním vyhlášeným dezertem, který se nazývá Fraiser. Vyzkoušejte dezert, který si z toho proslulého propůjčuje jemnou smetanovou chuť v kombinaci s letním ovocem. Tradičně se Fraiser připravuje s jahodami. Můžete však popustit uzdu fantazii a vyzkoušet i jiné letní ovoce.

Co je potřeba

Co budeme potřebovat:

  • 2 zakysané smetany
  • 2 smetany na šlehání
  • 1 sáček sypké želatiny
  • 1-2 lžíce moučkového cukru
  • 2 lžičky vanilkového extraktu
  • 400 g ovoce (jahody, maliny apod.)
  • 100 g piškotů

Krok 1

V prvním kroku si přichystejte piškoty. Poklaďte jimi dno servírovacích misek či skleniček. Pokud máte dost času, přichystejte si domácí piškot. Z něj pak vykrájejte kolečka nebo příslušné tvary, odpovídající dnu misek.

Krok 2

Dále si operte ovoce a osušte ho. Poklaďte jím piškotovou vrstvu. Několik kousků si ale ponechte na závěr, budou se hodit na ozdobu. 

Krok 3

V dalším kroku si přichystáme krém. Do menší misky nasypte želatinu, zalijte ji vodou a nechte nabobtnat. Do misky si pak nalijte veškerou smetanu a vyšlehejte ji do tuha. Kdyby to nešlo, rozdělte si množství na půl, smetana by pak měla jít snáze vyšlehat. Zbylou si ale mezitím uschovejte v lednici, aby nezkysla nebo příliš nezteplala, pak by nešla šlehat vůbec. K hotové šlehačce ještě přidáme zakysanou smetanu a důkladně promícháme. Následně ještě osladíme a dochutíme malým množstvím vanilkového extraktu

Krok 4

Nakonec do smetanové směsi přijde želatina. Tu však musíme nejprve přivést k varu. Podle návodu na obalu ji krátce prohřejeme a poté necháme jen krátce vychladnout, aby nebyla úplně horká. Ale ještě tekutou ji po částech zašleháme opatrně do smetanové směsi. 

Krok 5

Hotový krém pak rovnoměrně naneseme do připravených skleniček, dáme pozor, aby ovoce zůstalo v jedné vrstvě a nesmíchalo se nám s krémem. Nožem na dort nebo stěrkou uhladíme povrch. Dezert vložíme do ledničky. Aby krém dostatečně ztuhl, je potřeba ho tam nechat alespoň dvě hodiny. Nakonec ještě před podáváním ozdobíme zbylým ovocem. Dobrou chuť!


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-smetanovy-dezert-s-ovocem-la-fraisier-recept.html