jaktak.cz

Jak využít jablečník obecný | rady a tipy

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak využít jablečník obecný | rady a tipy. S jablečníkem obecným se ve volné přírodě setkáme pouze na některých místech, je však možné si jej vypěstovat, nebo si zakoupit již nasušenou jablečníkovou nať. Tato bylina má takřka univerzální a významné léčivé účinky a navíc intenzivně voní po jablkách, čemuž také vděčí za své jméno. Pokud se chcete o jablečníku obecném a jeho využití dozvědět více, přečtěte si následující řádky.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Jablečník obecný je vytrvalá rostlina, která na našem území roste spíše jen v teplejších oblastech (např. na jižní Moravě), kde jej nalezneme na rumištích, podél cest, na pastvinách, apod. K léčebným účelům se sbírá bíle kvetoucí nať v období od června do září. Nať sušíme ve svazcích na stinném a větraném místě.

Jestliže se rozhodnete vypěstovat si jablečník na zahradě, sklízet jej můžete i 2–3× do roka.

Krok 2

Užívá se nejčastěji ve formě čaje připraveného ze sušené nati. Dvě lžičky sušeného jablečníku zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme cca 5 minut louhovat a poté scedíme. Čaj pijeme 3x denně. Takto připravený nálev využijete i zevně.

Krok 3

Další možností je výroba domácího sirupu z jablečníku. Asi 150 g sušené nati zalijeme litrem studené vody a necháme vše odstát do druhého dne. Následně tekutinu přefiltrujeme přes plátýnko do čistého hrnce, přidáme 500 g cukru a vaříme na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí. Poté horký sirup rozlijeme do lahví a uchováváme v chladu. Jablečníkový sirup užíváme proti kašli 3× denně po 1 čajové lžičce.

Krok 4

A jaké má jablečník obecný léčivé účinky?

  • Napomáhá trávení, mírní křeče, bojuje proti průjmu a dalším střevním, žaludečním, jaterním a žlučníkovým potížím.
  • Má příznivé účinky na srdce, čistí krev, má močopudné účinky.
  • Pomáhá léčit záněty dýchacích cest, usnadňuje odkašlávání.
  • Harmonizuje nepravidelnou menstruaci.
  • Zevně se jablečník využívá jako obklad na špatně se hojící a hnisavé rány, na ekzémy, lupénku a další kožní onemocnění.

Jablečník obecný se vyznačuje velmi hořkou chutí, je to však známkou toho, že je vhodný pro léčbu jater a dalších orgánů trávicí soustavy. Je možné jej zkombinovat s dalšími bylinami a vytvořit tak čajovou směs dle obtíží.

Jablečník můžete podle vzhledu zaměnit za hluchavku nebo jejich další společné příbuzné, nicméně jablečník snadno poznáte podle jeho jablečné vůně.

Jablečník neužíváme dlouhodobě ve velkých dávkách, přestože nejsou známy žádné vedlejší účinky.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-jablecnik-obecny-rady-tipy.html