jaktak.cz

Jak upéct husu po staročesku | recept

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Pečená husa po staročesku | recept. Husa je odedávna slavnostním posvícenským pokrmem. Na podzim byly husy již vykrmeny, a tak se často husí pečínka podávala na oslavu svátku patrona české země svatého Václava v září a druhým významným svátkem pak byl listopadový den svatého biskupa Martina. Dodnes najdeme v literatuře mnoho selských pranostik a přísloví, zmiňujících se o husí hostině. Dnes si můžeme husí pečínku dopřát kdykoli, nejenom na podzim. Následující recept je na jednoduchou úpravu pečením podle staročeského receptu.

Co je potřeba

  • husa
  • kmín celý
  • sůl
  • jablka
  • cibule
  • rozmarýn
  • trochu vody na podlití

Krok 1

Drůbež má chutné a křehké maso, které se hodí k nejrůznějším úpravám. Drůbež se dělí na hrabavou (slepice, kuřata, kachny, krůty, perličky, holubi) a vodní (husy, kachny). Maso z mladších kusů je dobře stravitelné, starší husy a kachny již mají příliš tuku a musí se dobře zvolit způsob úpravy. Drůbež koupíte v obchodě chlazenou nebo zmrazenou s drůbky i bez (nejlépe však chutná husa přímo od chovatele, třeba někoho najdete ve vašem okolí). Mezi drůbky patří játra, žaludek, srdce, krk a křídla. Z drůbků se vaří polévky, přidávají se do rizota a nádivek. Husí játra jsou velmi ceněná, upravujeme je jako minutku na cibulce, víně, s mandlemi, smažíme je nebo se z nich dělají paštiky. Játra před přípravou vložte asi na hodinu do mléka a teprve pak upravujte.

Krok 2

Husu dobře očistěte a omyjte. Celá husa je pro potřebu menší rodiny příliš velká, proto jestliže vaříte pro menší počet strávníků, husu podélně rozřízněte na dvě poloviny. Před pečením ji ještě zbavte případných zbytků peří, stačí opálit hořící špejlí. Odstraňte křídlo. Před samotným pečením ji nechte venku z chladničky alespoň 2 hodiny.

Krok 3

Husí maso má samo o sobě výraznou chuť, není třeba ji přebíjet kořením. Na dochucení stačí kmín, sůl a větvička rozmarýnu (lze vynechat). Sůl vetřete do masa z vnější i vnitřní strany, kmínem nešetřete. Husu vložte do pekáčku, podlijte malým množstvím vody a přikryjte poklicí. V troubě nechte při nízké teplotě (já dávám 150 °C) pomalu péct. Pomalým pečením se uvolní tuk a husa bude šťavnatá.

Krok 4

Asi po hodině a půl pečení přidejte neoloupaná jablka rozkrájená na čtvrtky (bez jadřince) a oloupanou cibuli. Pod  polovinu husy (2,5 kg) jsem přidala 3 středně velká jablka a 3 menší cibule. Cibule a jablka dodají masu další chuťový rozměr. Pečete-li husu vcelku, jablky a cibulí naplňte břišní otvor a zašpejlujte ho. Husu vraťte do trouby a pečte pod poklicí ještě asi hodinu. Při pečení husu nepropichujte, aby nevytekla šťáva.

Krok 5

Po 2,5 hodinách pomalého pečení slijte většinu tuku, teplotu zvyšte na 220 °C a dopečte. Kůrka musí být zlatohnědá. Celková doba pečení je celkem asi 3 hodiny. Po upečení vyjměte z celé husy jablka cibuli a pečínku naporcujte. Jablka nemusíte vyhazovat, stačí je rozmačkat a podávat s husou. K huse pečené tímto způsobem se hodí červené zelí a bramborové nebo houskové knedlíky.

Místo rozmarýnu můžete k husí pečeni přidat šalvěj nebo saturejku. Saturejka se hodí k tučnějším masům, napomáhá při trávení.

Pozor na část zvanou biskup (výrůstek nad řitním otvorem). Někdo ho má rád a udává se, že má chuť mandlí. Z vlastní zkušenosti ho raději dětem odřízněte. Po zážitku s jeho konzumací jsem několik let odmítala drůbež.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upect-husu-po-starocesku-recept.html