jaktak.cz

Jak vytvořit v zahradě úkryty pro užitečné živočichy | rady a tipy

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vytvořit v zahradě úkryty pro užitečné živočichy | rady a tipy. Většina zahradníků jistě uvítá na svém území přítomnost užitečných živočichů. Jsou to neocenitelní pomocníci nejen v boji proti škůdcům, ale také opylovači a v neposlední řadě příjemní společníci doprovázející nás třeba hezkým zpěvem. Pojďme vytvořit ve své zahradě úkryty, aby se ptákům, ježkům, ale i hadům a člověku neškodnému hmyzu v naší zahradě dobře žilo.

Krok 1

Hmyzí domeček nebo též hmyzí hotel je malý příbytek pro hmyz, zejména pro samotářské včelky, člověku neškodné a přitom užitečné. Včely, včelky a čmeláci opylují květy, slunéčka, zlatoočky a škvoři zase loví mšice. Hmyzí obydlí tvoří zpravidla dřevěná, příp. betonová či plastová konstrukce vyplněná různými druhy přírodního materiálu. Jako výplň můžeme využít nejrůznější zahradní zbytky (suchou trávu, slámu, mech, nalámané klacíky, větve s měkkou dužninou či duté stonky, šišky), dále staré děrované cihly, květináče či polena s vyvrtanými otvory o průměru cca 3–10 mm. Hmyzí domeček umisťujeme nejlépe na slunném a suchém místě, chráněném před větrem, deštěm a predátory.

Krok 2

Dalšími pomocníky na zahradě jsou ptáci, kteří velmi ocení ptačí budky vhodných rozměrů. Nejčastěji používaná je klasická prkenná budka, kterou je možné si vyrobit i doma. Důležité je zvolit správnou velikost dutiny a vletového otvoru. Základní typy budek do zahrad jsou sýkorník, rehkovník a špačník, bližší specifika uvádí na svých stránkách Česká společnost ornitologická. Nejvhodnější dobou k pověšení budky je podzim a to především proto, že si na ni mají ptáci možnost lépe zvyknout, budka tzv. oprší a alespoň částečně splyne s prostředím. Navíc může výborně posloužit v zimním období, když nastanou tuhé mrazy a ptáci před nimi hledají úkryt.

Krok 3

V současné době, kdy je většina zahrad okrasných a bez dostatku možností pro úkryt, počty ježků klesají. Ježci jsou velmi užiteční, žerou hmyz, jeho larvy i slimáky. Ježkům stačí málo, ideální je hromada větví a listí, kterou na podzim ani na jaře nespálíme. Život jim ulehčíme vytvořením ježkovníku. Postačí dřevěná bedýnka o rozměrech 30 x 40 cm a výšce 30 cm s chodbičkou. Bedýnku vyplníme senem a suchým popadaným listím. Ježčí úkryt zahrabeme z půlky pod zem, jeho druhá půlka bude nad zemí. Ježkovník zasypeme listím a vyčuhovat bude pouze otvor do chodbičky. Ježek je teritoriální živočich a velmi důležité je umožnit mu snadný vstup na zahradu, kterým by mohl nerušeně přicházet a odcházet. Stačí mezera mezi plaňkami plotu, chybějící cihla ve zděném plotě apod.

Krok 4

Líhniště neboli hadník výborně poslouží zejména užovkám, slepýšům a ještěrkám. Díky hadníku se na zahradě zbavíte hrabošů, hryzců a dalších škůdců. Hadník je velmi podobný kompostu s tím rozdílem, že při zakládání mají vrstvy určitý systém a nepřehazujeme jej. Nejjednodušeji postavíme hadník jako ohrádku o rozměrech cca 2 x 2 x 1 m, mezi jednotlivými plaňkami nebo deskami necháváme prostor cca 3 cm. Na dno naklademe první vrstvu větviček, klacíků i velkých větví a překryjeme papírem (balicí papír, lepenka, novinový, apod.). Toto ještě jednou zopakujeme a na druhou vrstvu papíru přidáváme nejrůznější organické materiály jako plesnivé seno, listí, posečenou trávu, zbytky z kuchyně, vytrhaný plevel, ořezané části rostli a třeba i přírodní textil (len, bavlna). Následuje další vrstva papíru, potom větví a znovu papír a celé opakujeme až je hadník plný. Asi za rok až dva můžeme očekávat první vajíčka užovek vypadající jako malé pingpongové míčky.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vytvorit-v-zahrade-ukryty-pro-uzitecne-zivocichy-rady-tipy.html