jaktak.cz

Jak vybrat kuchyňskou sůl | rady a tipy

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 10 až 30 minut

Jak vybrat kuchyňskou sůl | rady a tipy. O tom, že sůl je pro nás životně důležitá vypráví i pohádka Sůl nad zlato. Jak si vybrat do kuchyně tu pravou? Po chemické stránce sůl vždy bude jen chlorid sodný a to ať už se bude jednat o mořskou sůl nebo sůl kamennou z hlubinných dolů, zda bude mít formu velkých krystalů nebo jemných lupínků. Naše chuťové buňky však rozpoznají tvar solných krystalů a reagují na rychlost, s jakou se na jazyku rozpouštějí, proto výběr soli může povýšit i obyčejný pokrm, jakým je třeba chléb s máslem, na delikatesu.

Krok 1

Kamenná sůl

Nejběžnější solí, kterou v kuchyni najdeme je kamenná sůl z dolů nebo povrchových lomů, která se po vykutání třídí, mele a obohacuje o jód. Krystaly této soli mají tvar pravidelných krychliček a její jedinou rolí v kuchyni je přidat do jídla slanost, žádná jiná chuťová dimenze se od ní neočekává. Běžná kuchyňská sůl je většinou vysoce čištěný produkt. Procesem rafinace však ztrácí veškeré minerály a tvoří ji téměř vždy z 99% chlorid sodný a dále přidaný jód, flór a případně látky, které ji udržují sypkou (například hydroxid hliníku).

Krok 2

Mořská sůl

Mořská sůl se vyrábí odpařováním mořské vody a v obchodě si můžeme vybrat sůl v jemné nebo hrubozrnné variantě. Chutná trochu „jinak“ a dá se již doporučit k ochucení hotových jídel. Mořská sůl je v neustálém pohybu, plná energie, slunce a minerálů. Najdeme v ní jód, zinek, draslík, železo, hořčík, vápník, mangan, zinek. Prodává se jako přírodní, která bývá zbarvena došeda, nebo rafinovaná, tedy bělená podobně jako cukr. Právě mořská sůl se často ochucuje o různé bylinky a další příchuti, takže narazíte například na lanýžovou či ibiškovou.

Krok 3

Himalájská sůl

Himalájská sůl pochází z čistých ložisek soli ležících vysoko v asijských horách. Za její narůžovělou barvu je zodpovědný vysoký obsah železa. V himalájské soli najdeme také červený pigment, zdroj betakarotenu. Tato sůl je jednodušeji metabolizována, zatěžuje méně náš organismus při jejím zpracování a vylučování. Navíc není rafinovaná ani jodidovaná a obsahuje široké spektrum minerálních látek a stopových prvků. Díky mírným zásadotvorným účinkům se řadí mezi potraviny, které pomáhají při detoxikaci našeho těla.

Krok 4

Fleur de Sel (solný květ)

Sůl Fleur de Sel neboli solný květ se sbírá ručně z mělkých mořských solných rybníků a následně suší na slunci. Její krystalky jsou velmi křehké a připomínají drobné kvítky nebo sněhové vločky. Díky tomu vytváří sůl zdání nadýchanosti a na jazyku se lehce rozplyne s dojmem jemné až nasládlé slané chuti. Tato sůl je vysoce ceněná pro svou kvalitu i obsah minerálů a dále se již nemusí zpracovávat. Solný květ se používá na dochucení již hotových pokrmů.

Krok 5

Černá sůl, uzená sůl

Mezi další druhy soli vhodné pro použití v kuchyni je černá sůl. Tato sůl pochází ze sopečných oblastí a černou barvu jí dodává aktivní uhlí. Právě díky přítomnosti aktivního uhlí má výborné detoxikační účinky a podporuje trávení. Specialitou mezi solemi je uzená sůl. Udí se podobně jako maso v udírnách nad pečlivě vybraným kvalitním dřevem a nepřidávají se do ní žádná aromata, barviva ani další látky. Jídlo, které s ní posolíme, získá typickou kouřovou chuť a vůni, aniž by prošlo udírnou, která mnohdy znamená vznik karcinogenních látek a přítomnost zplodin v potravinách.

Přestaneme-li používat jodidovanou sůl, dbejme na to, abychom jód získávali z jiných zdrojů. Jód je velmi důležitý pro správnou funkci štítné žlázy a jeho přirozeným zdrojem jsou mořské ryby a řasy, případně sýry.

Ať už použijeme sůl sebelepší chuti a kvality, vždy platí, že nadbytek sodíku, kterým je tvořena, zvyšuje krevní tlak, způsobuje otoky a zatěžuje ledviny. Za maximální denní dávku pro dospělou osobu je považováno 6 gramů soli.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vybrat-kuchynskou-sul-rady-tipy.html