jaktak.cz

Jak využít mateřídoušku | rady a tipy

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak využít mateřídoušku | rady a tipy. Mateřídouška obecná je vytrvalá léčivá a příjemně aromatická bylinka, jež je známá především pro své uklidňující účinky. Pokud se chcete dozvědět, jakými dalšími léčivými účinky oplývá a také, jak ji využít v kuchyni, určitě si přečtěte následující odstavce.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Mateřídoušku obecnou ve volné přírodě nalezneme nejčastěji na slunečných místech – např. na okrajích lesů, na stráních, loukách, podél cest, apod. Určitě si ji však můžete také vypěstovat na zahradě. Její pěstování je nenáročné, vyžaduje pouze dostatečně teplé a slunné stanoviště. Lze ji vysadit třeba na skalku či bylinkovou zahrádku, ale i do nádob. Jistě vás potěší svými krásnými voňavými květy, které lákají také včely a zajímavostí je, že působí jako prevence proti včelím roztočům.

Za teplého a slunečného počasí (nejlépe kolem poledne) sbíráme kvetoucí nezdřevnatělou nať v období od května do září. Mateřídoušku sušíme v tenkých vrstvách na stinném a dobře větraném místě.

 

Krok 2

Léčivé účinky mateřídoušky jsou následující:

  • Má antibakteriální, antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé účinky.
  • Uklidňuje nervový systém, odstraňuje únavu, tiší migrény a bolesti hlavy.
  • Pomáhá léčit kašel, bronchitidu a astma.
  • Usnadňuje trávení, působí proti průjmu.
  • Zlepšuje imunitu a krvetvorbu.
  • Zmírňuje menstruační a žaludeční křeče.
  • Zevně léčí akné, ekzémy, hojí rány, záněty, odřeniny a další kožní potíže.

Krok 3

Pro léčebné účely se nejčastěji využívá ve formě čaje, který připravíme zalitím 2 lžiček sušené bylinky 250 ml vroucí vody. Mateřídoušku necháme 10 minut vylouhovat, poté čaj scedíme. Pijeme jej 2× denně při potížích.

Silnější nálev poslouží také jako kloktadlo při bolestech v krku a zánětech v dutině ústní nebo jako pleťová voda na mastnou a problematickou pleť postiženou akné a proti vráskám.

Koupel připravená jako odvar (použijeme 200 g bylinky na 4 litry vody) má uklidňující účinky, navozuje spánek, ulevuje při bolestech svalů a při revmatismu.

Pokud si vypěstujete větší množství mateřídoušky, můžete ji naložit do oleje, případně si z ní vyrobit sirup či tinkturu.

Krok 4

Využití v kuchyni

Mateřídouška se v kuchyni hodí zejména k ochucení masa, ryb, smetanových omáček, bylinkového másla, brambor, salátů, vaječných omelet a pomazánek.

 

Mateřídouška poslouží také k inhalacím při kašli, nachlazení a zánětu průdušek.

Pohankový polštářek doplněný sušenou mateřídouškou uklidní nervy a pomůže proti kašli a nespavosti. Nahřátý pomůže i dětem proti bolavému bříšku.

Podobné účinky jako mateřídouška má příbuzný tymián.

 

Mateřídoušky ve volné přírodě ubývá, proto ji sbírejte jen v omezeném množství. Květy odstřihněte raději nůžkami, abyste nepoškodili kořeny. Nejlepší však bude si mateřídoušku vypěstovat.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-materidousku-rady-tipy.html