jaktak.cz

Jak využít trnku obecnou | zahrada a rostliny

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak využít trnku obecnou | zahrada a rostliny. Trnka obecná je keř známý zejména pro své plody trpké chuti – trnky. Plody najdou uplatnění při výrobě džemů, povidel či vína. Jsou velmi zdravé a spolu s trnkovými květy se používají i pro léčebné účely. Více se o využití trnky obecné v kuchyni i pro zdraví dozvíte níže.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Trnka obecná se hojně vyskytuje ve volné přírodě, ale můžete ji také snadno pěstovat ve větších zahradách. Poslouží jako živý plot, plody zpracujete v kuchyni a o ty zbylé se rádi postarají ptáci. Rostlina je navíc medonosná, proto je velmi důležitá, neboť včel v současné době bohužel ubývá.

Krok 2

Keř kvete v období od března do května. Květy sbíráme ihned po rozvinutí za suchého počasí a rychle je sušíme v tenkých vrstvách na stinném a větraném místě. Plody pro léčebné účely se pak sbírají od září do října a suší se nejlépe v troubě či sušičce do 40°C. Pokud chcete trnky jíst či zavařovat, počkejte se sběrem až po prvních mrazech, kdy ztrácejí část své trpkosti. Sušené plody i květy skladujeme na tmavém místě v uzavíratelných nádobách.

Krok 3

Využití pro léčebné účely

  • Trnkové květy mají močopudné, projímavé a protizánětlivé účinky, příznivě působí na trávení a zrychlují metabolismus.

Užívají se nejčastěji ve formě čaje, který připravíme následujícím způsobem: 1 lžičku sušených květů hodíme do 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut povařit na mírném ohni. Čaj poté scedíme a pijeme jej 3× denně.

Krok 4

  • Plody mají svíravé účinky, hodí se¨pro detoxikaci organismu, léčbu průjmu a nadýmání a ke zmírnění krvácení. Díky obsahu vitamínu C také zvyšují imunitu, pomáhají při kašli a nachlazení, mají příznivý vliv na stav ledvin,a léčí onemocnění močových cest.

Čaj si můžete připravit z čerstvých i sušených plodů. Do hrnce nasypeme 2 lžíce plodů, zalijeme je 300 ml vody, přivedeme ji k varu a necháme asi 7 minut povařit. Pijeme jej 2× denně před jídlem.

Krok 5

Využití v kuchyni

Z trnek přešlých mrazem se připravují šťávy, sirupy, kompoty, džemy, povidla, likéry či víno. Obvykle je třeba trnky hodně osladit.

Vyzkoušejte třeba likér podle https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-trnkovy-ostruzinovy-gin-recepty.html

Odvary ze všech částí rostliny se dají využít i zevně – hojí rány, záněty, ekzémy, lupénku či akné. Používají se i ke kloktání.

Trnka obecná je známá i v homeopatii. Seženete ji pod názvem Prunus spinosa.

 


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyuzit-trnku-obecnou-zahrada-rostliny.html