Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pokládat a opravovat dřevotřískové desky | rady

Jak pokládat a opravovat dřevotřískové desky | rady. Dřevotříska se dnes používá ve stavebnictví poměrně často, pro náš účel zejména jako podkladová vrstva na podlahy, zejména plovoucí. Někdy se provizorně může položit i jako finální vrstva, ale má některé nevýhody. Protože jde vlastně o dřevní odpad slepený lepidlem, nepůsobí esteticky nejlépe a pro větší odolnost se musí povrchově upravit, např. lakováním či lazurováním.

Co je potřeba

dřevotřískové desky
trámky
kladivo
hřebíčky, vruty

1

1. Pro pokládání dřevotřískových desek bychom měli vědět, že se vyrábějí dva druhy, s hladkými hranami nebo s péry a drážkami vhodné ke spojování. Obvykle se používá tloušťka 19 mm, ale je-li rozestup polštářů víc než 45 cm, doporučují se desky 22 mm. Desky s pery a drážkami se vyrábějí v rozměrech 2,4 x 0,6 m. 2.

Pod desky s hladkými hranami se lepí a přitloukají trámky 50 x 75 mm mezi polštáře, spoje musí ležet směrem na podkladu. U desek spojených na pero a drážku se nemusí příčné trámky používat vůbec. Musíme však dodržet pravidlo, že hrany desek musí přijít na středy polštářů. Přitloukáme hřebíky 63 mm dlouhými s malou hlavičkou. Desky nad kabely a trubkami přišroubujeme vruty pro případ oprav.

3. Obvykle dřevotřískové desky nevyžadují příliš oprav. Jednou z vad je, když se deska začne prohýbat. Pak je potřeba dotyčné místo, zejména nezpevněné styčné okraje desek trámky 50 x 75 mm. Ty se lepí a přitloukají mezi polštáře.

4. Na dřevotřísku špatně působí voda. Když se tak stane, je potřeba poškozený díl vyměnit, nebo jeho patřičnou část. Zničená část se vyřízne ruční okružní pilou. Při demontáži desek upevňovací hřebíky zarážíme průbojníkem. U výměny části desek pečlivě měříme nový díl. Pokud jeho okraje nejsou podloženy základním polštářem, doplníme ho o příčný trámek nebo trámky. Spáry vytmelíme tmelem na dřevo.

5. Dřevotřískové desky značně tupí ve větším množství pilové listy při řezání, používejme proto okružní pilu s vidiovými zuby nebo ruční pilu s tvrzenými zuby. Na nerovné řezy je nejlepší elektrická přímočará pila.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Jak zateplit luxfery | rady
Jak zateplit luxfery | rady. Byly doby, kdy se bez luxfer skoro nestavělo, průhledné, barevné, nad dveřmi, u schodišť, v domech soukromých i kulturníc…
Jak pokládat linoleum | rady
Jak pokládat linoleum | rady. Povrchových úprav podlah je nepřeberné množství, náročné a jednoduché, drahé i laciné, ale vždy by měly být kvalitn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.