Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit saunu

Jak postavit saunu

Sauna je učiněným rájem pro milovníky relaxace. Málokdo si troufne vybudovat saunu přímo ve svém bytě nebo jako součást rodinného domu. Nejedná se ale o nic složitého. Existuje řada specializovaných firem, které vám saunu navrhnou a vybudují přímo na míru. Je důležité, abyste se při stavbě vlastní sauny řídili důležitými pravidly. Jak si vlastní saunu vybudovat, vám poradí následující řádky.

1

Účinky sauny

Sauna není jen vhodný nástroj pro relaxaci. Sauna utužuje a posiluje vaši imunitu. Pomáhá k celkové detoxikaci těla a regeneraci pokožky.

2

Výchozí kritéria

Před samotným započetím stavby sauny je důležité, abyste si ujasnili základní kritéria, které následnou realizaci zásadně ovlivní. Vybudování sauny v bytě je daleko obtížnější než vybudování sauny u rodinného domu. Důkladně si rozměřte, jak velký prostor jste schopni pro saunu vyčlenit. Dále si ujasněte, zda-li chcete saunu suchou (švédská) nebo parní (finská) a pro kolik osob má být sauna určena. Materiály a vybavení sauny se odvíjí od financí, které jste schopni do vybudování sauny investovat.

3

Umístění sauny

V bytě by měla být sauna umístěna v jeho centrální části, aby docházelo k minimálním unikům tepla. Většinou jsou sauny vybudovány ve vyzděném bytovém jádře a stávají se tak součástí koupelen. V rodinném domě je vybudování sauny, co se týče prostoru, mnohem jednodušší. Pokud se rozhodnete vybudovat venkovní saunu, pak ji umístěte co nejblíže domu. Příchodová cesta k sauně by měla být co nejkratší. Saunu budete využívat také v zimních měsících, proto je pro vaše pohodlí a bezpečnost jistější, když budete mít saunu co nejblíže domu. Nezapomeňte, že pro provoz sauny je nezbytný elektrický proud a vybudování elektrické přípojky ve větší vzdálenosti od domu se vám může prodražit.

4

Dřevo

Základem sauny je saunová kabina. Existuje spousta druhů materiálů (všechny ze dřeva), ze kterých může být kabina vyrobena. Jak jsme již zmínili, ujasněte si hned zpočátku, jak velkou kapacitu by měla saunová kabina mít. Druhy dřeva, ze kterých může být sauna vyrobena, musí být odolné vůči vysokým teplotám, velkým teplotním rozdílům, vlhkosti a musí být málo tepelně vodivé, aby nedocházelo k velkým tepelným ztrátám. Vhodné druhy dřeva jsou: - skandinávský smrk - kanadská borovice hemlock - cedr - skandinávská borovice - skandinávská osika z domácích: - olše - topol - lípa pro vnitřní vybavení: - topol - abachi (africká vrba)

5

Vybavení saunové kabiny

Základem každé sauny jsou kamna. Můžete volit mezi elektrickými kamny nebo kamny, které vytápějí dřevem. Záleží čistě jen na vás. Každopádně kamna, která vytápí dřevem, vydávají více příjemné a sálavé teplo. Další příslušenství tvoří lavičky, které můžete usadit do několika úrovní. Čím výše je lavička položena, tím větší teplotě jste vystaveni (teplo sálá směrem vzhůru a drží se u stropu). Druh dřeva si můžete zvolit podle vlastní libosti. Řídící jednotka tepla slouží k vytvoření a udržení stálé teploty saunování, kterou si sami určíte. Pro větší přesnost doporučujeme externí řídící jednotku tepla, která je umístěna vně sauny. Dalším příslušenstvím je teploměr, věšák, džber na vodu, vlhkoměr, přesýpací hodiny a saunové kameny. Saunové kameny vybírejte podle velikosti kamen. Nejvhodnější jsou saunové kameny z olivově zeleného nerostu.

6

Světla

Výběr světel určitě nepodceňujte. Světla dotváří celkovou relaxační atmosféru každé sauny. Světla musí být především odolná, měla by snést teplotu alespoň 170°C.

7

Chlazení

Součástí sauny by měl být chladící prvek. Nejlevnější variantou je polévací saunové vědro (cca 4 - 5 tisíc korun), dále pak sprchovací kout (cca 10 tisíc korun a výše). Nejdražší variantou je vybudování saunovacího bazénku, jehož pořizovací cena se pohybuje v řádech desetitisíců korun.

8

Cena

Menší interiérové sauny lze pořídit již od 45 tisíc korun. Venkovní sauny bývají dražší, jejich cena se pohybuje od 80 tisíc korun výše. Pořízení parní (finské) sauny je dražší než pořízení suché (švédské) sauny.

9

Montáž

Saunu si můžete nechat navrhnout a namontovat od specializovaných firem. Celý proces včetně zaměření a samotné montáže trvá cca 3 – 4 týdny. U specializovaných firem si rovněž můžete objednat pouze materiál a saunu si postavit sami. Ušetříte sice peníze za montáž, ale vybudování sauny vyžaduje odbornou způsobilost (přívod elektřiny, zapojení kamen apod.). Vlastními silami jste schopni si postavit pouze základní typy saun. Na přívod elektřiny a zapojení kamen potřebujete kompetentní osobu, která vám montáž a zapojení provede a doloží potřebnými revizními protokoly.

Autor: Venca
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vybrat saunu | rady
Jak si vybrat saunu | rady
Jak si vybrat saunu | rady. Sauna je již odjakživa považována za skvělý očišťující prostředek, který funguje na velmi prostém principu. Jestliže se ch…
Jak vybrat infrasaunu | rady
Jak vybrat infrasaunu | rady
Jak vybrat infrasaunu | rady. Teplo má blahodárné účinky na organismus, uvolňuje, relaxuje, zbavuje bolesti, řeší problémy se spánkem, posiluje imunit…
Jak pěstovat banánovník | rady
Jak pěstovat banánovník | rady
Jak pěstovat banánovník | rady. Banánovník původně pochází z jihovýchodní Asie. Jedná se o exotickou rostlinu, která může při správné péči dorůst až d…
Jak postavit výběh pro psa
Jak postavit výběh pro psa
Pes je věrný přítel a kamarád. K domu nebo na zahradu pes jednoduše patří. Aby zde byl váš čtyřnohý kamarád spokojený, potřebujete pro něj vybudovat v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.