Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se bránit pomluvám

27. Červenec 2019

Jak se bránit pomluvám | rady a tipy. Lži a pomluvy umí rozvrátit mezilidské vztahy rychle a důkladně. Často se dostaneme do řečí, aniž bychom se dopustili něčeho výstředního nebo neobvyklého. Pokud si někdo umane a bude nám chtít pomluvami ublížit, máme smůlu. Lži a polopravdy se totiž často jen obtížně vyvracejí. Někdy si ale za to, že o nás kolují nepěkné řeči, můžeme tak trochu sami. Jak se tomu účinně bránit?

1

Dezinformace o nás šíří i lidé, kteří to nemyslí zle, ale špatně si vyloží naše chování. Jestliže často mluvíme v narážkách, mlžíme, vyhýbáme se odpovědi nebo přeháníme, nelze se divit, že si to posluchači přeberou po svém. Slovům často přisoudí jiný význam. Proto bychom měli sdělovat pouze to, co chceme, a to způsobem, který nepřipouští jiný výklad.

Terčem pomluv se stávají i jedinci, kteří sami šíří klevety o ostatních. Pokud na nikom nenechají nitku suchou, měli by počítat s tím, že je pouze otázkou času, kdy se jim jejich taktika vymstí a zlo se jim vrátí.

2

Snadným cílem pomlouvačů bývají i lidé uzavření, osamělí. Protože se s málokým stýkají a nic o sobě neříkají, zavdávají prostor ke spekulacím. Odsud je jen krůček k drbům a pomluvám. I když tedy patříte mezi čistokrevné introverty a velice neradi propouštíte cokoli ze svého soukromí, zkuste se alespoň trochu překonat. Když prohodíte tu a tam pár konverzačních vět, usmějete se, dáte najevo zájem o jiné, lidem to bude sympatické. V takovém případě nebudou mít potřebu šířit o vás polopravdy, smyšlené historky nebo vyloženě lži, které se zakládají na spekulacích a zjitřené fantazii.

3

Jestliže o sobě schválně šíříte příběhy, v nichž figurujete jako oběť nebo naopak hrdina, ačkoli se nezakládají na pravdě, riskujete, že dříve nebo později to někdo prokoukne. Takoví lidé nebývají extra oblíbení, a ostatní si je pak zbytečně berou do úst.

A nejkřiklavější případ na konec. Trávíte-li téměř veškerý volný čas, s nadsázkou řečeno, tomu, že pomluvy vymýšlíte a ochotně šíříte, byl by zázrak, kdyby se to neobrátilo proti vám. Jestliže na každém vidíte jen nedostatky a ty ještě náležitě přibarvíte a nafouknete do lží, stanete se sami obětí těch, kteří si neberou servítky, když mluví na vaši adresu.

  • Pečlivě si rozmyslete, co a komu říkáte o sobě i o jiných.
  • Nepomlouvejte ostatní, může se vám to vymstít.
  • Neoplácejte lidem, kteří vás pomlouvají, tím, že uděláte to samé.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy. Také jste se někdy v životě dostali do situací, kdy jste pěnili, ale neuměli jste se bránit? Mohou to být různé…
Jak si poradit s filo těstem
Jak si poradit s filo těstem | recept jak zpracovat filo těsto. Filo těsto má jednoduché složení, skládá se jen z mouky, vody, oleje, špetky soli a oc…
Jak upéct řezy z vlašských ořechů
Jak upéct řezy z vlašských ořechů | recept na ořechový moučník. Tyto řezy jsou trochu náročnější na přípravu, ale nemějte obavy, podle tohoto podrobné…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.