Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vyčistit toaletu | rady

Jak správně vyčistit toaletu | rady

Jak správně vyčistit toaletu | rady. Není od věci, když se řekne, že záchod napoví o kulturnosti člověka. Tohle bezpečné soukromí by mělo být stejně luxusní a na stejné úrovni, jako koupelna a ostatní součást bytu. Údržba a úklid toalety jsou specifické, a pokud tuto intimní zónu chceme mít čistou a voňavou, je nutné o ni pravidelně pečovat.

Co je potřeba

voda

čistící antibakteriální prostředek

saponát

prachovka

záchodová štětka

štětka s nástavcem

1

Jednoduchá každodenní údržba

Začneme záchodovou mísou, kam nalijeme saponátový prostředek. Použijeme spolehlivý a kvalitní čistič toalet s antibakteriálními účinky. Měl by odstraňovat rez, vodní a močový kámen a nánosy mechanických nečistot. Saponátový čistič nalijeme zejména pod okraj záchodové mísy, kde se drží nejvíce nečistota, a necháme několik minut působit. Nejlépe je použít štětku s nástavcem, jež se snadno dostane pod okraj (límec) mísy. Nakonec štětkou umyjeme dno záchodové mísy a hadříkem omyjeme prkénko.

2

Pozor na chlor

Vybírejte čisticí prostředky, které neobsahují chlor. Prostředky s chlorem vám záchodovou mísu spolehlivě vyčistí a vybělí, ale zároveň uškodí. Chlornan sice působí jako bělidlo, ale naleptává keramický povrch mísy, kde se může v pórech shromažďovat močovina a způsobovat zápach. Keramický povrch by mohl být trvale poškozený a matný.

3

Důkladná očista

Pečlivější úklid toalety bychom si měli dopřát jednou za týden. Omyjeme dlaždicové plochy, vyčistíme spáry mezi dlaždicemi. Existují vynikající přípravky ve spreji, které se na spáry nastříkají, a nečistota se ve chvíli setře. Nezapomeneme na všechna příslušenství, která na WC jsou, jako třeba zásobník na toaletní papír, různé poličky a skřínky. Tohle vše můžeme stihnout v mezičase, kdy do záchodové mísy nalijeme mycí prostředek, který musí působit a klasickým způsobem mísu a záchodové prkénko umyjeme.

4

Detaily jsou důležité

Záchodové prkénko skrývá mnoho zákoutí, která nemůžeme vynechat a při důkladnějším mytí se na ně zaměříme. Třeba přísavky ve spodu prkénka je potřeba dobře vymýt, tam se drží bakterie, jež způsobují zápach. Tady se hodí starý kartáček na zuby, nejlépe hodně roztřepaný, aby se dostal všude tam, kam hadřík nedosáhne, a tak všechny nedostupné záhyby spolehlivě vyčistí. Po skončení práce kartáček a záchodovou štětku dobře vypláchneme v čisté saponátové vodě.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak opravit protékající záchod | rady
Jak opravit protékající záchod | rady
Jak opravit protékající záchod | rady. Protékající záchod obvykle nezastupuje žádnou fatální závadu, ale přesto vás může stát zbytečně vyhozené peníze…
Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak pečovat o myčku nádobí | rady
Jak pečovat o myčku nádobí | rady
Jak pečovat o myčku nádobí | rady. Myčka nádobí je dnes neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně jak v restauracích, tak i v domácnostech. Jde o elekt…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.