Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat dětskou matraci | rady

Jak vybrat dětskou matraci | rady. Jistě není třeba rodičům zdůrazňovat, že výběr dětské matrace ovlivňuje zdravý růst a vývoj dítěte. To ale neznamená, že pro jeho kvalitní spánek je nezbytné kupovat tu nejdražší postelovou matraci.

Co je potřeba

Řídit se pouze nejnižší cenou dětské matrace, je jako sázet v loterii. K výběru matrace zapojte selský rozum, vyhledejte odborníka a zjistěte si alespoň všeobecné informace o druzích matrací, použitých materiálech a dopadech na zdravý vývoj dítěte.

1

Dbejte bezpečnosti a vyberte vhodnou velikost. Velikost matrace musí být přiměřená postýlce – matrace musí pevně zapadnout do postýlky a mezi rámem postele a matrací by neměly být očividné mezery. Jak poznat správnou velikost matrace? Pokud dokážete do prostoru mezi postýlkou a dětskou matrací strčit dva prsty, je matrace malá, a tudíž nevhodná. Vnitřní prostor dětské postýlky si zapište.

2

Kupte dětskou matraci, která je řádně a podrobně označena. Vodítkem mohou být certifikáty kvality, které byly danému výrobci matrací uděleny. Zvyšte opatrnosti u matrací z Polska.

3

Vyberte tvrdou až středně tvrdou matraci. Obecně platí, že matrace pro děti by měla být z tuhé konstrukce. Nevyhovující je měkká matrace. Dítě je ve vývinu a pevná opora páteře je pro něj důležitější než kdy jindy.

4

Myslete na zdravý růst dítěte. Zapomeňte proto na tvarování a zónovou konstrukci matrace. Např. matrace s ramenní vyměkčenou zónou může být vhodná pro dospělé, pro děti ale nikoliv. Pro děti vyberte matraci s celistvou ložnou plochou bez prořezů. Jednak se dítě během noci přetočí vícekrát než dospělý člověk, a jednak dítě roste a měkčené zóny matrace logicky pozbývají smysl.

5

Vyhněte se chemickému lepení. Zvláště při výběru matrace pro děti nepodceňujte materiál vnitřního bloku potahu, matrace i jejich prodyšnost. Dítě během noci povrch matrace ožužlává, slintá a pomočuje se. Odvod vlhkosti a odvětrávání je důležité pro hygienu matrace. Použité materiály by měly být hypoalergenní, vhodné na citlivou pokožku. Vyhledávané jsou např. kokosové matrace, molitan vylučte.

6

A praktická rada na závěr. Kupte matraci se snímatelným potahem a možností praní v pračce.

Nakupujte matrace, postele a nábytek tam, kde tomu skutečně rozumí. Rothwell International – největší internetový obchod s nábytkem, profesionální tým poradců pro zdravé spaní, doprava nad 4 000 Kč zdarma. Navštivte www.rothwell.cz.

Nejste si výběrem dětské matrace jistí? Je vhodné osahat si několika modelů a odzkoušet jejich vlastnosti v kamenném obchodě. Nakupovat ale už můžete úsporně přes internet.

Užitečným doplňkem je chránič matrace. Jedná se o podložku s bavlněným povrchem a PVC zátěrem, která chrání matraci před znečištěním tekutinami.

Před výběrem dětské matrace se vždy poraďte s odborníkem. Ušetříte tím peníze a možná i zdraví dítěte.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak vybrat správnou matraci
Potřebujete koupit novou matraci a přemýšlíte, jak a kde začít? Výběr nové matrace není úplně jednoduchou záležitostí, kterou si odbudete jedním večer…
Jak si vybrat futon
Futon je tenká, ručně vyráběná matrace z přírodních materiálů, mimořádně skladná, pohodlná a variabilní. V Japonsku má dlouholetou tradici, a i když s…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.