Přejít k hlavnímu obsahu

Jak získat hypotéku na družstevní byt | rady

Jak získat hypotéku na družstevní byt | rady

Jak získat hypotéku na družstevní byt | rady. Pokud bydlíte v družstevním bytě, nejste jeho vlastníkem, ale nájemcem. Z toho důvodu nemůžete touto nemovitostí ručit za hypoteční úvěr. Dříve se k pořízení družstevního bytu využívaly spotřebitelské úvěry, které nevyžadovaly zástavu v podobě nemovitosti, zato měly (a stále mají) oproti hypotékám výrazně vyšší úrok. Problémy s financováním družstevních bytů stavělo jejich uživatele do nevýhody. Avšak jen do chvíle, kdy finanční a bankovní domy přišly s nabídkami speciálních úvěrů.

Co je potřeba

být nájemníkem družstevního bytu
mít trvalý pobyt na území ČR, popř. EU
plnoletost

1

Předhypoteční úvěr

Uživatelé družstevních bytů mají v zásadě dvě možnosti, jak mohou získat finance na družstevní byt prostřednictvím hypotečních bank. První je využití předhypotečního úvěru. Ten slouží k financování nemovitostí, na které momentálně nelze uložit zástavní právo (například družstevní byty, privatizované nemovitosti či výstavby). Jedná se o hypotéku, u níž nemusíte shánět nemovitost v osobním vlastnictví, kterou byste za úvěr ručili. U tohoto typu hypotéky mohou dlužníci jako zástavu pro financování půjčky užít samotný družstevní byt, který chtějí pomocí úvěru financovat.

2

Je zde však podmínka. Banky vyžadují, aby v průběhu jednoho roku přešla nemovitost do osobního vlastnictví klienta. S bytem v osobním vlastnictví již lze zažádat o klasickou hypotéku, kterou splatíte předhypoteční úvěr. Nadále pak budete účastníkem běžné hypotéky, v jejíž zástavě bude váš vlastní (kdysi družstevní) byt. Výše předhypotečního úvěru se zpravidla pohybuje v intervalu od 200 000 Kč do 5 000 000 Kč a jeho vyřizování probíhá podobně jako u klasických hypoték. Tedy prostřednictvím vyplněné žádosti o úvěr, kterou doručíte bance. Předhypoteční úvěry nabízí například Hypoteční nebo Komerční banka.

3

Hypotéka na družstevní byt

Druhým způsobem financování družstevního bydlení je hypotéka na družstevní byt. Jako zástava této hypotéky slouží nemovitost v osobním vlastnictví. V tomto případě se však obvykle nejedná o nemovitost v osobním vlastnictví žadatele o úvěr, ale o nemovitost v osobním vlastnictví osoby blízké, příbuzné, která s uložením zástavního práva na jeho nemovitost souhlasí. Za tento hypoteční úvěr tak svou nemovitostí ručí třetí osoba.

4

Jakmile si družstevní byt od jeho vlastníka (družstva) odkoupíte, můžete už zástavní právo převést na vlastní nemovitost. Hypotékou na družstevní byt můžete financovat své družstevní bydlení, a to jak koupi družstevního bytu, jeho rekonstrukci, modernizaci i předplacení nájmu. Hypotéka se dá vyřídit zpravidla již od 200 000 Kč někdy až do výše 100 % ceny zastavené nemovitosti.

5

V případě, že se rozhodnete pro hypotéku na družstevní byt, respektive pro předhypoteční úvěr, informujte se o podmínkách tohoto produktu u více poskytovatelů. Zvolte vždy tu s nejnižším úrokem a ideálně s nulovými poplatky. Vyberete-li tu správnou banku, která vám bude s financováním družstevního bytu pomáhat, kontaktujte ji a o podmínkách úvěru se ještě ujistěte. Následně vyplňte žádost o (před)hypoteční úvěr. Do formuláře uvedete údaje o vás, vašich příjmech, případně také rodinných příslušnících. Stanovíte výši požadovaného úvěru a jeho náležitosti (způsob vyplácení atd.). V žádosti banku informujete také o nemovitosti, kterou budete hypotéku jistit. Následně žádost doručte poskytovateli a vyčkejte na vyrozumění. Banka prověří vaši bonitu prostřednictvím registrů dlužníků, a pokud vše bude v pořádku, přistoupí k finálnímu kroku – tedy ke schválení úvěru.

Tipy

Jiným způsobem, jak můžete financovat své družstevní bydlení, je například úvěr ze stavebního spoření, případně překlenovací úvěr.

Varování

Volbu produktu ani poskytovatele úvěru neuspěchejte.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak získat nebankovní hypotéku | rady
Jak získat nebankovní hypotéku | rady
Jak získat nebankovní hypotéku | rady. Nebankovní hypoteční úvěry jsou střednědobé až dlouhodobé půjčky, které poskytují finanční instituce, soukromé…
Jak podat žádost o hypotéku | rady
Jak podat žádost o hypotéku | rady
Jak podat žádost o hypotéku | rady. Podmínky a požadavky pro podávání žádosti o hypoteční úvěr se liší v závislosti na vybraném poskytovateli. Proto j…
Jak na refinancování hypotéky | rady
Jak na refinancování hypotéky | rady
Jak na refinancování hypotéky | rady. Refinancování hypotéky znamená uhrazení stávajícího hypotečního úvěru hypotékou novou, obvykle výhodnější. Hypot…
Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady
Jak prodat dům s hypotékou | rady. V dnešní době není problém prodat dům zatížený hypotékou. Prodávající najde vhodného kupujícího, který za A) má hot…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.