Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké turistické boty jsou nejlepší na zimu?

10. Prosinec 2023
Jaké turistické boty jsou nejlepší na zimu?

Stačí se podívat z okna, abyste ihned zahlédli první náznaky přicházející zimy. Toto období nemusí ani zdaleka znamenat jen nečinné sezení doma u topení. Mnoho aktivnějších jedinců si ani přes chladnější počasí, sníh a led nenechá ujít krásné výlety po zasněžené krajině. Jaké boty vás zaručeně ochrání?

Zapomeňte na nízké kotníky

S příchodem chladnějšího počasí je na čase schovat trekové boty s nízkým kotníkem. Ty jsou v zimě výborným prostředníkem pouze na procházky po městě, konkrétně po uklizených chodnících. Pokud se tedy jen jdete projít do vedlejšího obchodu, jsou správnou volbou.

Připravte se na výlet

Pokud se však chystáte mimo město, je na čase vytáhnout/pořídit turistické boty se středním, případně vysokým kotníkem. Ty jsou oproti první zmíněné variantě specifické v mnoha ohledech.

Prvním z nich je výrazně tužší a členitější podrážka. Ta vám poskytne o něco lepší trakci a vyšší ochranu proti různým nerovnostem terénu. V zimě se daná vlastnost opravdu hodí. Přece jen nemáte až do poslední chvíle šanci vidět, co se skrývá pod čerstvě napadeným sněhem. Se správně zvolenou podrážkou budete zkrátka chodit jistěji, nebudete tolik klouzat a předejdete zraněním.

Boty s vyšším kotníkem bývají také zpravidla o něco tvrdší. Díky tomu opravdu pevně zafixují kotník a zamezí nepřirozenému ohnutí nohy v situaci, kdy chodíte v horách, lesích i po náledí. Dávejte si však pozor, protože na tuto fixaci je nutné si trochu zvyknout.

Určitě se nesnažte ihned napoprvé koupit nejtvrdší provedení. Nejste-li zvyklí, mohly by vás pořádně bolet nohy. A to hlavně při delší chůzi po asfaltových cestách.

Pořádné zateplení

Zimní turistická obuv musí disponovat nejen pořádným zateplením, ale také GORE-TEX technologií. Jedná se o jakousi šikovnou membránu, jež spolehlivě odvádí pot a přebytečné teplo pryč od nohy ven. Zároveň však zabraňuje pronikání vody dovnitř. Zkrátka a dobře – nepostradatelná vychytávka na zimní túry.

Tím se dostáváme k otázce, jaký typ boty je pro vás nejlepší. Na dnešním trhu přece jen najdete opravdu pestré množství různých značek, provedení i cenových relací.

Dobrým příkladem jsou třeba populární boty od českého výrobce BOSP, který se svému oboru věnuje již po několik generací. V současnosti provozuje přehledný e-shop, kde si lze v mžiku objednat produkty pro policisty, vojáky, dřevorubce, myslivce, ale i běžné turisty.

Po rozkliknutí jednotlivých produktů se před vámi ihned objeví podrobný popis použitých materiálů, technologií i vhodného použití konkrétní obuvi. Snadno si tak zvolíte nejlepší variantu pro své účely.

Bojíte se, že netrefíte správnou velikost? V tom případě vás potěší možnost první výměny nevhodné obuvi zcela zdarma.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se obléct na dovolené u moře
Jak se obléct na dovolené u moře
Plánování dovolené u moře je dobrodružství, které obvykle vyžaduje přípravy v podobě výběru destinace, rezervace letenek a ubytování, plánování aktivi…
Jak vybrat dámské plavky | tipy
Jak vybrat dámské plavky | tipy
Jak vybrat dámské plavky | tipy. Nastává léto, s tím související čas dovolených a výběr plavek nabývá na aktuálnosti. Plavky jsou rovnocenná součást v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.