Přejít k hlavnímu obsahu

Lámete si hlavu s výběrem televize?

08. Červen 2021
Lámete si hlavu s výběrem televize?

Televizi dnes najdeme v téměř každé domácnosti. Mnohdy i v každé její místnosti. Běžné jsou televizory nejenom v obývacích pokojích, nýbrž i v ložnicích, dětských pokojíčcích, a dokonce i kuchyních a koupelnách. Do všech zmíněných prostor se však nehodí všechny televize, s nimiž se na trhu setkáme. A těch jsou stovky. Vybrat z nich model, který bude plně vyhovovat našim požadavkům, nemusí být zrovna snadné.

Při výběru televize je vhodné přihlédnout hned k několika parametrům. Prvním z nich je velikost obrazovky, tedy její uhlopříčka. Ta musí být adekvátní jak k velikosti místnosti, pro niž je určena, tak i vzdálenosti, z jaké ji budeme sledovat. Obrovská televize v malé místnosti rozhodně nebude výhrou, stejně jako malá v místnosti prostorné. Pamatujte si, že ideální vzdálenost mezi obrazovkou a jejím divákem je dvoj až třínásobek délky uhlopříčky.

1

Chytrá, nebo klasická?

Plánujete svou novou televizi připojit na internet? Sledovat na ní YouTube a streamovací kanály typu Netflix, sociální sítě, poslouchat hudbu a hrát hry? Pokud ano, pořiďte si smart televizi. Vystačíte-li si se sledováním televizního vysílání, klasická televize vám bohatě postačí.

2

Jaké rozlišení?

Dalším důležitým parametrem při výběru televizoru je rozlišení obrazu. To se udává v pixelech a znamená počet obrazových bodů. Čím je jich více (v závislosti na velikosti obrazovky), tím je obraz ostřejší a detailnější. Malá televize s velkým rozlišením tedy přinese lepší obrazový zážitek než velká s malým. Naprostým standardem (do určité velikosti obrazovky) každopádně je 1 920 × 1 080 pix (rozlišení Full HD). Tyto televizory jsou například v Planeo elektro k sehnání za pár tisíc korun. Plánujete-li koupi velké obrazovky, doporučujeme čtyřnásobné rozlišení 4K (UHD).

3

Plazma, nebo LCD?

Kdysi špičkové plazmové televizory pomalu končí v propadlišti dějin. Stejně jako svého času skončily těžké černobílé bedny. A nahrazují je úspornější panely LCD vynikající skvělým jasem, kontrastem stejně jako širokými pozorovacími úhly. Jsou-li tyto televizory navíc podsvícené LED diodami, hovoříme o LED televizorech ( LED TV).

4

OLED, nebo QLED?

O stupínek výš jsou velmi tenké televize OLED. Někdy tak tenké, že se jich dokonce zdráháte dotknout. Tyto obavy samozřejmě nejsou na místě, i přesto je třeba s OLED televizory nakládat s opatrností. Ještě lepší barvy, kontrast a jas zprostředkovávají televize QLED. To jsou v podstatě OLED televizory (s LED diodami) doplněné o kvantové tečky (quantum dots). Ty jsou schopné zobrazit mnohem více odstínů a postarají se tak o velmi autentický živý obraz.

5

Jaký zvukový systém?

Nevýhodou velkých tenkých televizorů je, že v nich nezbývá moc místa na reproduktory. Pokud spolu s obrazovým zážitkem toužíte i po zážitku zvukovém, pořiďte si k němu i tzv. soundbar, který umístíte buď pod či nad televizi, kde se tedy stane její součástí.
Už víte, jakou televizi zvolit? Pokud ne, poraďte se s odborným personálem.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat 3D televizi | rady
Jak vybrat 3D televizi | rady
Jak vybrat 3D televizi | rady. Jelikož jde doba stále dopředu, tak se zvyšují i požadavky na televize. Běžné televize už nikoho nezaujmou, moderní jso…
Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady
Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady
Jak vybrat mp3/mp4 přehrávač | rady. MP3 a MP4 přehrávače se díky příchodu moderních telefonů začaly vytrácet z módy. Od dob prvních MP3 přehrávačů ji…
Jak vybrat diktafon | tipy
Jak vybrat diktafon | tipy
Jak vybrat diktafon | tipy. Diktafony byly odjakživa oblíbenou pomůckou především špehů a přírodovědců, kteří si nahrávají zvuky zvířat, případně…
Jak vybrat videokameru | rady
Jak vybrat videokameru | rady
Jak vybrat videokameru | rady. Při výběru digitální videokamery zohledňujeme cenu přístroje a užitné funkce, které jsou pro nás klíčové. Pro příležito…
Jak vybrat DVD rekordér | rady
Jak vybrat DVD rekordér | rady
Jak vybrat DVD rekordér | rady. VHS rekordéry nahradily mnohem modernější DVD rekordéry, díky kterým si můžete nahrát film anebo pořad, který jste pro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.