jaktak.cz

Jak upéct moučník z jogurtového těsta bez vážení | recept

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Recept na rychlé těsto bez vážení, při jehož přípravě si vystačíte se snídaňovým hrnkem, se hodí vždy, když nemáte moc času. Je totiž hotové raz dva, můžete ho upéct v libovolné formě i jen tak na plechu. Výhodou moučníků z jogurtového těsta je to, že je lze dozdobit i naplnit pokaždé jinak. 

Co je potřeba

  • 500 ml polohrubé mouky
  • 1 kypřící prášek na pečení
  • 3 malé bílé jogurty (3×150 g)
  • 1,5 kelímku od jogurtu cukru krupice
  • 4 vejce
  • rozinky, kousky čokolády, kandované ovoce – dle uvážení
  • volitelně strouhaná citronová nebo pomerančová kůra

Krok 1

Připravte si veškeré potřebné ingredience na jogurtové těsto a také snídaňový hrnek na odměření mouky.

Do těsta můžete na závěr přidat rozinky, ořechy, kousky čokolády nebo kandované ovoce bez vážení, hrst bude stačit. Nemusíte však přidávat nic, moučník s jogurtem je sám o sobě chutný a vláčný.

Krok 2

Rozklepněte vejce a oddělte bílky a žloutky. Bílky prozatím odložte stranou a žloutky s cukrem vyšlehejte do pěny. Přidejte cukr odměřený v kelímku od jogurtu. Do připraveného základu zašlehejte bílé jogurty.

Krok 3

Z odložených bílků ušlehejte pevný sníh. Lépe vám to půjde, jestliže vejce  s dostatečným časovým předstihem vyndáte z chladničky – bílky se lépe šlehají, mají-li pokojovou teplotu. Správně ušlehaný sníh se udrží v nádobě obrácené dnem vzhůru.

Sníh zlehka zapravte do těsta.

Krok 4

Nakonec do jogurtového těsta přimíchejte kousky čokolády, rozinky, ořechy nebo ho nechte tak. Přemístěte těsto do formy vyložené papírem na pečení popř. vymazané tukem a vysypané moukou, strouhaným kokosem či jemnou strouhankou. Pečte ve vyhřáté troubě při 190 °C.

Upečený jogurtový moučník podávejte poprášený moučkovým cukrem. Lze ho také naplnit libovolným krémem nebo ozdobit ovocem.

Nemáte-li chuť na sladké, z jogurtového těsta si můžete upéct slaný koláč podle tohoto receptu: https://www.jaktak.cz/jak-upect-kolac-z-jogurtoveho-testa-recept-na-slany-kolac.html


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-upect-moucnik-z-jogurtoveho-testa-bez-vazeni-recept.html