jaktak.cz

Jak bojovat proti akné přírodní cestou

Složitost: Lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak bojovat proti akné přírodní cestou | rady a tipy. Akné trápí velkou většinu dospívajících a v některých případech také část dospělých. Pokud se chcete vyhnout návštěvě kožního lékaře, máme pro Vás několik rad a tipů, jak se akné bránit. V prvé řadě je třeba začít se správně stravovat. Poradíme Vám také, jaké bylinky jsou vhodné proti akné. V následujícím článku najdete tipy, jak bojovat s akné přírodní cestou.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Akné je kožní onemocnění, které vzniká v pubertě, někdy však může v mírnější formě přetrvávat až do dospělosti. Akné vzniká kvůli nadbytku kožního mazu, jenž vede k ucpání pórů a vzniku zarudlých pupínků. Akné může být způsobeno hormonální nerovnováhou. Může vznikat také, pokud je organismus zanesený toxiny, což často souvisí s nedostatečnou funkcí jater, ledvin a žlučníku.

Krok 2

Jako základ léčby je doporučována detoxikace organismu. Začít by se mělo očistou střev, ve které Vám mohou být nápomocné tyto bylinky: dobromysl obecná, máta peprná, kopřiva dvoudomá, třezalka tečkovaná, řepík lékařský či podběl lékařský. Vhodným doplňkem pitného režimu je také Zaječická hořká voda, jež rozpouští obsah střev (užíváme dle pokynů na obalu minerální vody).

Krok 3

Dalším krokem je pak detoxikace a regenerace ledvin. K tomu můžete využít následující léčivé rostliny: celík zlatobýl, květ černého bezu, přesličku rolní, rdesno ptačí, svízel syřišťový, vřes obecný, lichořeřišnici větší a mnoho dalších.

Současně ze stravy vyřaďte solená a kořeněná jídla, červené maso, smažená jídla, bílou mouku, bílý cukr, a omezte konzumaci kávy, černého čaje, kakaa a čokolády.

Krok 4

Posledním krokem je detoxikace a regenerace jater a žlučníku. Vhodné jsou následující bylinky: čekanka obecná, smetanka lékařská, řebříček obecný, ostropestřec mariánský a další. Více informací o regeneraci jater se dozvíte zde: Jak zregenerovat játra po letních prázdninách.

Ze stravy byste měli vyloučit červené maso, uzeniny, alkohol, mléko a mléčné výrobky, smažená jídla, bílé pečivo, sladkosti a sladké nápoje.

Krok 5

Do jídelníčku naopak zařaďte červenou řepu a další druhy zeleniny, luštěniny, jáhly, pohanku, dýňový olej, lněná semínka a potraviny obsahující zinek, který působí antibakteriálně a protizánětlivě na pleť, snižuje vliv hormonů na pleť a pomáhá regulovat hladinu hormonů, napomáhá správnému vstřebávání vitamínu A, který je také důležitý pro pleť. Nejlepšími zdroji zinku jsou mořské plody, dýňová semínka, listová zelenina, kešu ořechy, cizrna, vejce a houby. Denně bychom měli přijmout asi 15–30 mg zinku. Vitamín B6 zase může pomoci proti akné zhoršujícímu se před menstruací. Naleznete jej v kuřecím mase, rybách, celozrnném pečivu, bramborách, luštěninách, kvasnicích apod. Ryby neobsahují pouze zinek, ale také omega-3 mastné kyseliny, jež působí protizánětlivě a příznivě na různá kožní onemocnění včetně akné.

Důležitý je také dostatečný pitný režim. Nestresujte se a pravidelně sportujte.

Krok 6

A jaké další bylinky jsou vhodné pro léčbu akné?

  • Meduňka lékařská– Meduňka zklidňuje, má antibakteriální a hojivé vlastnosti a je velmi vhodná pro citlivou pleť.
  • Měsíček lékařský – Měsíček můžete užívat vnitřně i zevně. Ve formě čaje pomáhá stimulovat vylučování žluči a činnost jater. Zevně ve formě masti či oleje je pak velmi vhodný proti akné. Recepty na měsíčkový olej a krém naleznete zde: Jak zpracovat měsíček lékařský | Jak na domácí měsíčkový krém a olej.
  • Bříza bělokorá – Březový čaj dokáže zlepšit stav mnoha kožních onemocnění včetně akné.
  • Kořen lopuchu – Lopuch čistí krev a zlepšuje stav pokožky. Nálev můžete užívat vnitřně nebo jej použít pro omývání obličeje a dekoltu postiženého akné.

Pro přípravu nálevu použijte 1 lžíci některé z výše uvedených sušených bylinek, kterou přelijte 250 ml vroucí vody a nechte 10–15 minut louhovat.

Krok 7

Vhodnými éterickými oleji pro aknózni pleť jsou pak éterické oleje tea tree a levandule, které se dají na pleť použít i neředěné. Hodí se pro problematickou, mastnou či aknózní pleť, mají dezinfekční, antibakteriální účinky a levandule je navíc vhodná i pro citlivou pleť a má uklidňující vlastnosti. Éterický olej můžete aplikovat přímo na pupínky nebo jej nakapejte do oblíbeného rostlinného oleje (1 kapku éterického oleje na 10 ml rostlinného oleje) a používejte místo pleťového krému po důkladném odlíčení a vyčištění pleti.

  • Éterický olej levandule nepoužívejte při nízkém tlaku.
  • Užití jednotlivých bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Éterické oleje mohou vzácně vyvolat alergickou reakci, proto je doporučováno udělat před jejich použitím kontrolní test a vyzkoušet je nejprve na jemné kůži na zápěstí.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.


Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-bojovat-proti-akne-prirodni-cestou.html