Co je potřeba

Co budeme potřebovat na výrobu měsíčkového oleje:

  • 2 hrsti zavadlých květů měsíčku lékařského
  • za studena lisovaný slunečnicový olej
  • uzavíratelnou sklenici

Suroviny pro výrobu měsíčkového krému:

  • 2 hrsti květů měsíčku lékařského (můžou být i sušené)
  • 50 g nerafinovaného bambuckého másla
  • 1 polévková lžíce kokosového oleje
1

Měsíčku lékařskému se dobře daří v propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu. Rozmnožuje se semeny, je tedy obvyklé, že se na záhoně sám vysemení a další rok opět vyroste. Pokud rostlinu po odkvětu seřízneme asi 15 cm nad zemí, znovu obrazí a vykvete. V lidovém léčitelství se používají květy, listy i stonky. Měsíček je třeba sbírat jen za slunečného počasí. Pro sušení se hodí květy těsně před rozkvětem, které sušíme buď v dobře větrané tmavé místnosti nebo venku ve stínu, ale pouze za teplého a suchého počasí.

2

Měsíček lékařský kvete různými barvami, všechny však mají stejné léčebné účinky. Čaj z měsíčku lékařského se používá pro detoxikaci organismu, jako podpůrná léčba při žloutence a rakovině, při nemocech střev, žaludku a tlustého střeva. Hodí se také jako univerzální bylina do různých čajových směsí. Nálev ze sušeného měsíčku můžeme použít i jako koupel, která úspěšně potlačuje nepříjemné kvasinkové infekce reprodukčních orgánů. Zevně měsíček hojí spáleniny, popáleniny, omrzliny, jizvy, bércové vředy, kožní záněty, akné a ekzémy. Je také velmi vhodný při opruzeninách u dětí. Používá se ve formě masti, krému, tinktury či oleje, pro jejichž výrobu se většinou používá čerstvých květů.

3

Jak postupovat při výrobě měsíčkového oleje:

Sklenici naplníme zavadlými květy měsíčku zhruba do ¾ a zalijeme za studena lisovaným slunečnicovým olejem. Můžeme použít také mandlový, avokádový, olivový či jiný olej, podle toho, jaký nám vyhovuje. Sklenici vzduchotěsně uzavřeme a poté necháme stát na slunci. Občas sklenici protřepeme a dolijeme olej tak, aby květy nikdy nebyly nad jeho úrovní. Mohlo by se stát, že by květy začaly plesnivět. Po 2-3 týdnech olej scedíme přes plátýnko. Větší množství skladujeme v chladu.

4

Zde je návod, jak vyrobit měsíčkový krém:

Ve vodní lázni si rozpustíme bambucké máslo, přidáme kokosový olej a po rozpuštění přisypeme květy měsíčku. Tekutinu udržujeme v teple, aby máslo netuhlo.

5

Po několika hodinách krém přededíme přes plátýnko, nalijeme do sklenice a necháme přes noc v ledničce zatuhnout.

Tipy

Pro výrobu měsíčkového krému můžeme místo kokosového oleje použít také mandlový nebo jakýkoliv jiný kvalitní olej.

Varování
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.333335
Average: 4.3 (9 votes)