Přejít k hlavnímu obsahu

Jak izolovat sklep | rady

Jak izolovat sklep | rady. Sklepní zdivo je trvale vystaveno vlhkosti a spodní i povrchové vodě, zvláště je-li ve styku se zeminou. Proto je z hlediska ochrany celé konstrukce domu nesmírně důležitá izolace sklepa.

1

1. V prvé řadě je nutná kvalitní venkovní izolace nejlépe silnou vrstvou asfaltové stěrky. Tato metoda je vhodná jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce starých objektů. Dnešní asfaltové stěrky jsou obohacovány a zušlechťovány plastem a plněny polystyrenem. Tímto způsobem lze dosáhnout kvalitní izolace proti zemní vlhkosti, prosakující vodě i zadržovací prosakující vodě.

2. Postup při aplikaci této izolace se začne očištěním povrchu a zatmelením spár. Poté následuje nátěr speciálním penetračním roztokem. Po jeho zaschnutí se nanese první vrstva asfaltové stěrky, a dokud je čerstvá, zapracuje se do ní speciální armovací rouno. Po vyschnutí první vrstvy se nanáší druhá silnovrstvá stěrka.

3. K ochraně izolace se doporučuje nopová fólie nebo polystyrénové desky. Kromě toho je dobré kolem základů zhotovit drenáž.

4. Jinou možností obvodové izolace sklepa je použití desek Austrotherm XPS, které mají vysokou izolační účinnost a spoří náklady na energii. Zabrání úniku tepla ze sklepních prostor, ve vlhku nemění své vlastnosti a jsou odolné proti tlaku.

5. U nízkoenergetického domu se doporučuje použít desky o síle 10 cm. K jejich lepení se používá lepidlo bez rozpouštědel, které se nanáší bodově a desky se přímo lepí na izolační vrstvu proti vlhkosti. Desky se lepí těsně vedle sebe.

6. Výkopová jáma se zasype vhodným zásypovým materiálem.

7. Vnitřní zateplení sklepních stěn se musí provést parotěsně, například izolační stěrkou, která se jednoduše natírá. Jako izolace se používají vlhkovzdorné desky z tvrdé pěny, například z extrudovaného polystyrénu. Desky se lepí lepícím tmelem přímo na stěny. Mají obvykle drážku na pero a dokonale do sebe zapadnou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.