Přejít k hlavnímu obsahu

Jak jednorázově omladit keř

25. Červen 2019

Omlazení keře v podstatě znamená jeho sestříhání starých větví tak, aby mohly obrazit nové výhonky. Existují v podstatě dvě možnosti, jak starý keř znovu omladit – jednorázově, hluboce nebo postupně a jemněji. Některé keře můžeme omladit jednorázovým a zásadním řezem, ale ne všechny keře to snášejí. Jestli to keři prospělo, poznáte tak, že se od středu začnou vytvářet nové výhonky.

1

nebojte se řezat

Pokud se rozhodnete pro jednorázový a hluboký řez, odřízněte všechny hlavní větve, a to asi 30 – 45 cm od země. Mladé výhonky okolo odřízněte hned u země.

2

pohnojte

Použijte hnojivo, které se pomalu uvolňuje, např. v dávce 120 g na m2.

3

mulčujte

Na plochu okolo keříku je dobré rozprostřít mulč (seno, spadané listí, rostlinný odpad, kůra). Nešetřete, klidně naneste vrstvu pět až deset cm.

4

zalijte

Zalít keř je důležité zejména v létě nebo sušším období.

5

opětný řez

V dalších letech budou postupně obrážet hlavní větve mladými výhonky. Nechte pouze dvě až čtyři hlavní větve podle toho, jak chcete, aby se dále vyvíjela kostra keře. Zbytek ostříhejte. Postupně v dalších letech nechte vyrůst více a více výhonků, až se vám keř znovu pěkně obnoví.

Opadavé keře je lepší omladit po odkvětu, zatímco u stálezelených keřů je vhodnější provést tento typ sestříhání uprostřed jara.

Nemá smysl obnovovat keř, který je silně napadený chorobou. Nepomohlo by mu to.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak postupně omladit keř
Omlazení keře znamená, že sestříháte jeho staré větve tak, aby mohly obrazit nové výhonky. Existují v podstatě dvě možnosti, jak starý keř znovu omlad…
Jak pěstovat zlatý déšť | rady
Jak pěstovat zlatý déšť | rady. Zlatý déšť je zlidovělým pojmenováním okrasného keříku, jehož odborný název zní zlatice prostřední, neboli vědecky…
Jak zpracovat úrodu dýně Hokkaidó
Dýně Hokkaidó patří mezi velmi oblíbené odrůdy dýně, neboť má jednak všestranné využití v kuchyni, ale také měkkou slupku, která se nemusí loupat…
Jak pěstovat a využít vodnici
Brukev řepák, známá jako vodnice, je druh kořenové zeleniny, která má krátkou vegetační dobu a dá se tudíž vypěstovat poměrně rychle (a také snadno).…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.