Přejít k hlavnímu obsahu

Jak nezabloudit v Českém ráji | tipy

Jak nezabloudit v Českém ráji | tipy

Jak nezabloudit v Českém ráji | tipy. Český ráj leží na rozhraní okresů Mladá Boleslav, Liberec, Jablonec n. N., Semily a Jičín, tedy i na rozhraní tří krajů. Je to oblast Jičínské pahorkatiny s nejvyšším vrcholem Sokol (562 m). Patří sem ale i Kozákov, který je součástí Ještědsko - kozákovského hřebene. Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarší CHKO v ČR, protože byla vyhlášena již v roce 1955, její výměra činí 181,5 km čtverečních. Oblast Českého ráje je ale větší, než je jen chráněné území. Uvažujete o dovolené v Českém ráji? Čtěte dále.

1

Český ráj nabízí spoustu možností pro turistiku a jiné sportovní vyžiti. Záleží jen na tom, jaké sem máte spojení, jestli si potřebujete zajistit ubytování. To snadno seženete, protože jsou zde velká města Turnov, Semily a Jičín, ale i řada větších obcí a městeček (Malá Skála, Železný Brod, Železnice, Sobotka, Rovensko aj.) a hlavně několik rekreačních středisek (Jinolice, Ostružno, Lázně Sedmihorky aj.).

2

Dominantou Českého ráje je silueta gotického hradu Trosky se dvěma věžemi Pannou a Babou. K dalším významným hradům a zámkům patří Kost, Frydštejn, Valdštejn, Humprecht, Hrubá skála, Hrubý Rohozec a další. Největším lákadlem ale jsou skalní města - Hruboskalské a Prachovské skály.

3

Na západní straně dominuje oblasti skalní návrší Mužského (463 m.n.m.), kde nad skalními srázy vede cesta přes zbytek hradu Klamorna, rozsáhlé hradiště Hrada a romantické Drábské světničky, které byly středověkým hradem. Studeným průchodem se dostaneme na Krásnou vyhlídku a skalami klesneme do rekreační osady Příhrazy.

4

Na severu Českého ráje je nejvýznamnějším střediskem Malá Skála, od které běží skalní hřbet s hrady Vranov a Frydštejn, Pantheonem a končí rozhlednou Kopanina. Nedaleko je skalní oblast Drábovna a dál zámek Hrubý Rohozec. Krásu okolí uzavírají Suché skály, oblast Sokola s Besedickými skalami a zřícenina hradu Zbirohy.

5

Na východní straně Českého ráje dominuje mohutný Kozákov (744 m.n.m.) s rozhlednou, ale uvnitř hory se skrývají poklady v podobě polodrahokamů a dalších vzácných hornin. Přes Měsíční rokli se dostaneme do Klokočských skal se zříceninou hradu Rotštejn.

6

Srdcem Českého ráje jsou Prachovské skály a Hruboskalské skalní město, které v každém ročním období nabízejí úžasné scenérie s výhledy do roklin, na skalní věže, ale i do kraje. Hruboskalsko je nejlépe přístupné z Lázní Sedmihorek přes Adamovo lože nebo z Turnova přes rozhlednu Hlavatici. V centru si můžeme prohlédnout skalní hrad Valdštejn, po kterém má jméno jeden z našich největších vojevůdců Albrecht z Valdštejna.

7

Cestu Českým rájem můžeme ukončit v Prachovských skalách. Kdysi zde lidé hledali ochranu před cizími vojsky, dnes oddych a krásu přírody. Pelíšek, zdejší duch, na vše dohlédne, na turisty i horolezce, kteří sem v hojném počtu míří.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Slezskou Hartu | tipy
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy. Benjamínkem mezi přehradami je nazývána Slezská Harta, vodní dílo, jehož vodní plocha se rozlévá jižně od Bruntálu n…
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady. Tyrolsko si většina lidí spojuje s lyžováním, jelikož se sem sjíždějí lyžaři z celé Evropy, ovšem místní kraj…
Jak poznat moravské sopky | rady
Jak poznat moravské sopky | rady
Jak poznat moravské sopky | rady. Pět sopek se doslova „na pětníku“ nachází na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Některé jsou nápadné, jiné lze v k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.