Přejít k hlavnímu obsahu

Jak odstranit přisáté klíště

30. Červen 2022
Jak odstranit přisáté klíště

Jak odstranit přisáté klíště | rady a tipy. Klíště představuje především hrozbu nákazy závažnými infekčními chorobami jako jsou borelióza nebo klíšťová encefalitida. Již při samotném odstranění klíštěte můžete riziko nákazy snížit a to správným postupem při jeho vytahování. Jak na to vám poradí následující řádky.

1

Oleje, masti

Rozhodně na klíště nenanášejte různé krémy, oleje nebo masti. Tímto způsobem razantně zvyšujete riziko přenosu nákazy. Klíště se po nanesení mastné látky začne dusit a vyvrhne obsah střev do rány, tímto způsobem se pravděpodobnost nákazy zvyšuje.

2

Pinzeta, kleštičky

V prodeji jsou k dostání speciální kleštičky nebo pinzeta, kterými klíště bezpečně vytáhnete. Kleštičky nebo pinzeta vám umožní dostat se ke klíštěti co nejblíže a viklavými pohyby jej bezpečně odstranit. Ránu po odstranění klíštěte vydesinfikujte.

3

Speciální karta

Klíště můžete odstranit také pomocí speciální karty, která má na obou stranách speciální zářezy. S jejich pomocí klíště podeberete a bezpečně vytáhnete. Riziko rozmáčknutí klíštěte nebo vyvrhnutí obsahu střev do rány je při tomto postupu minimální. Po vytáhnutí klíštěte ránu dostatečně vydesinfikujte.

4

Odstranění bez speciálních prostředků

Klíště můžete odstranit pomocí vatové tyčinky (na čištění uší). Tu nejdříve namočte mýdlovou vodou a poté s její pomocí rychle klíště odstraňte.  Následně ránu pečlivě vydesinfikujte. Klíště můžete odstranit také pomocí běžné pinzety. Klíště uchopte pinzetou co nejblíže kůži a kývavými pohyby jej postupně vytáhněte. Riziko přetrhnutí klíštěte a uvíznutí kusadel v rance je v tomto případě nejvyšší. Ránu po vytažení vydesinfikujte.

5

Špatné odstranění klíštěte

Nepodaří-li se vám klíště odstranit celé a zůstanou vám v rance jeho kusadla, nezoufejte. Kusadla sama o sobě nebezpečná nejsou a nehrozí zvýšené riziko nákazy. Tělo s kusadly naloží, jako by se jednalo o třísku. Kusadla se vydrolí nebo vyhnisají. Každopádně ranku pravidelně kontrolujte a desinfikujte, dokud tělo kusadla samo neodstraní. V tomto případě můžete také navštívit lékaře, který uvíznutá kusadla odstraní hned a ránu vydesinfikuje. Vhodným prostředkem pro desinfekci rány od klíštěte je jodová tinktura, která je běžně k dostání v lékárnách. Ať už odstraňujete klíště jakkoliv, v žádném případě se jej nedotýkejte rukama, může dojít k přenosu nákazy. Použijete-li k odstranění klíštěte pinzetu, pečlivě ji vydesinfikujte.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně kousat potravu
Jak správně kousat potravu
Jídlo pijte, tekutiny kousejte. Tak zní zlaté pravidlo zpracování potravy v ústech. Správné kousání totiž nastartuje trávicí proces, připraví žaludek…
Jak na atopickou pokožku | rady a tipy
Jak na atopickou pokožku | rady a tipy
Jak na atopickou pokožku | rady a tipy. Jestli někdo ví, jaké je zažívat tak úporné svědění, že by člověk vyskočil z kůže, pak je to právě atopik. Drá…
Jak na zácpu přírodní cestou
Jak na zácpu přírodní cestou
Jak na zácpu přírodní cestou | rady a tipy. Zácpa je nepříjemná a má také svá zdravotní rizika, proto bychom se jí měli snažit předcházet. Pokud už zá…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.