Přejít k hlavnímu obsahu

Jak opravit prověšené a zborcené dveře | rady

Jak opravit prověšené a zborcené dveře | rady

Jak opravit prověšené a zborcené dveře | rady. Dveře jsou nedílnou součástí bytu i domu, bereme je jako samozřejmost. Ale když se na ně podíváme zblízka, vidíme, že to není tak jednoduché s jejich výrobou. Jenže se může za čas stát, že dveře "nesedí", že nejdou otevřít nebo zavřít, že dřou po podlaze a podobně. Padne tedy otázka, jak si s tím poradit.

Co je potřeba

kovové podložky
vruty
šroubovák
kladívko
disperzní lepidlo
kovové úhly
dvousložková epoxidová plastelína
svěrák, svěrky

1

1. Oprava dveří, které se jaksi "nevejdou" do rámu, může být snadná. Musíme nejdřív zjistit, kde je problém. Nejčastěji to bude v upevnění pantů, a to jak ve dveřích, tak v rámech. Máme tedy dvě možnosti, opravíme panty dveří nebo panty rámů. Uvolněné závěsy mohou být jen uvolněné, potřebují doklepnout a dotáhnout šrouby, popřípadě použít nové delší, když je dřevo seschlé. Pokud zjistíme, že ty původní panty jsou již slabé nebo dokonce prasklé, a tím pádem nefunkční, musíme je buď vyměnit nebo přidat úplně nový závěs.

2. Pokud dveře drhnou o podlahu, zkusíme to nejjednodušší, podložit panty podložkami tak, aby byly dveře vyšší.

3. Pokud jde o starší dveře s velkým sklem, nemusí být chyba v závěsech (pantech), ale v tom, že těžké sklo prohnulo celé staré a seschlé dveře tak, že se z nich stal kosodelník. Pak je potřeba dveře zrekonstruovat, popřípadě vyztužit kovovými úhly. Ty mohou být zdobené a pak působí velice esteticky.

4. Dveře se mohou ale prověsit tím, že již mají jejich rámy dřevo seschlé a tím pádem se uvolní jak dřevo samo, tak i panty v něm. Uvolněné dřevo rámu dveří se musí znovu zpevnit, tedy slepit a zpevnit kolíčky. Vyšroubujeme staré vruty a místo nich dáme nové větší. Pokud dřevo je již tak špatné, že by v něm závěsy a ani vruty nedržely, lze toto místo opravit dvousložkovou epoxidovou plastelínou. Ta po vytvrzení, což je asi 3 hodiny, má velkou pevnost a může se brousit i natírat, a současně udrží i vruty. Jinak můžeme do velkých děr vlepovat a lepit dřevěné kolíčky. Po zatvrdnutí lepidla upravíme povrch dřeva tak, aby nebylo vidět opravené díly, broušením a barvením. Pak vyvrtáme otvory a závěsy znovu připevníme.

5. Starší dveře se často vyschnutím, případně nepravidelným vlhnutím, kroutí. Takto zborcené dveře se většinou nedají zavírat nebo s problémy. Nejprve zjistíme, proč se dveře kroutí. Je-li to jen stářím a zjistíme uvolnění rohových částí i výplní, musíme se dveře pokusit rozebrat a slepit znovu. Při lepení dodržujeme pravé úhly a při lepení spoje musíme zatížit nebo sevřít svorkami apod. Chybějící části dveří doplníme podle bodu 3. Pokud jsou dveře v pořádku a omezili jsme i zdroj jejich kroucení, tedy vlhkost, vsuneme mezi dveře a rámy, tedy zárubně, tenké dřevěné pásky. Ty by měly odtahovat dolní a horní část dveří zpět. Postupně by se měly dveře rovnat, proto proces můžeme i několikrát opakovat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady
Jak upevnit dveřní madla a závěsy | rady. Na našem trhu je pestrá nabídka madel i závěsů. Záleží především na typu dveří a obložkových zárubní a pocho…
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady
Jak opravit okenní tabule | rady. Opravou okenní tabule se míní její výměna. Opravit prasklou tabuli nelze, jedině prasklinu přelepit průhlednou pásko…
Jak izolovat sklep | rady
Jak izolovat sklep | rady
Jak izolovat sklep | rady. Sklepní zdivo je trvale vystaveno vlhkosti a spodní i povrchové vodě, zvláště je-li ve styku se zeminou. Proto je z hledisk…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.