Přejít k hlavnímu obsahu

Jak oživit a tvořivě upravit stínidlo lampy v bytě

Nelíbí se vám již v bytě lampa, okoukala se vám? A nebo jste doplnili nábytek jinými kousky a lampa se již barevně nebo designem nehodí? Snadná pomoc. Improvizujte a fantazírujte, vyplatí se to.

Co je potřeba

barva

štětec

houbička

barevné motivy dekorace

nůžky

papír

lepící páska

1

Stínidlo očistěte od prachu. Vnitřek stínidla opatřete papírem, který připevníte leukoplastí.

2

Nastříkejte stínidlo sprejem. Pokud máte doma zbytky latexu, nemusíte ani kupovat novou barvu.

3

Připravte si normální plastovou rozstřikovací láhev a naplňte ji v poměru 1 díl barvy na 10 dílů vody. Lehce nastříkejte jednu rovnoměrnou vrstvu barvy a nechte ji uschnout. Pak nastříkejte další vrstvy a vždy mezi vrstvami nechte nátěr uschnout. Pokračujte tak dlouho, až získáte požadovanou sytost barvy.

4

Malířskou štětkou můžete udělat vertikální nebo diagonální pruhy, podle vaší představy upravit design.

5

Pokud chcete dosáhnout mírně kropenatého efektu, nanášejte barvu na stínidle jemným ťukáním houbičkou. Barva se na textilním materiálu rozptýlí a stínidlo dostane lehký a vzdušný vzhled.

6

Dekorace pro zláštní příležitosti

Zajímavého efektu docílíte na hladkém papírovém nebo látkovém stínidle, když použijete tmavší nebo barevné vystřihovánky z papíru. Vytvoříte tak efektní dekorace pro zvláštní příležitosti. Vše můžete přizpůsobit různým tématům. Třeba vzory listů na podzim, siluety sněhových vloček o zimních svátcích, srdíčka na svátek Valentýna a podobně. Nejlépe tyto siluety působí na průhledných světlých stínidlech. Tvary přizpůsobte velikosti stínidla. Neměly by být příliš velké ani příliš drobné. Siluety připevněte na vnitřní stranu stínidla oboustrannou lepící páskou a dávejte pozor, aby se papír nedotýkal žárovky.

7

Rozsviťte a podívejte se, jak siluety vyvolávají zdání ponoření do světla.

8

Podstavce k lampám

Úžasné a originální podstavce k lampám se dají vyrobit ze starých levných váz, džbánků z výprodeje, velkých hrnků na kávu, obrácených keramických mís, na sebe položených a slepených knih, květináčů.

9

Tip na překrásný háčkovaný lustr, stínidlo

Kdo je šikovný a rád háčkuje, nebude problém si vyrobit takto nádherný model stínidla na lampu nebo lustr.

Každou, ne příliš křehkou nádobu je možné předělat na jedinečný podstavec lampy.
U většiny nádob se musí do spodní části nebo do boku vyvrtat otvor na elektrickou šňůru.

Pokud nejste sami odborníky na instalaci, nepokoušejte se rozebírat na součástky nějakou starou lampu.
Je možné si koupit zkompletovaný základ stolní lampy, u kterého pouze zaměníte podstavec.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co vysadit k pergole | tipy
Jak a co vysadit k pergole | tipy. Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku a nebo…
Jak si udělat velikonoční dekorace
Jak si udělat velikonoční dekorace | DIY. Velikonoce jsou pohyblivým svátkem a proto jsou každý rok v jinou dobu. Slaví se první neděli po 1. jarním ú…
Jak vyzdobit byt jarními trendy | tipy
Jak vyzdobit byt jarními trendy | tipy. Jaro je plné romantiky, probouzející se jarní přírody a nové, svěží krásy. Ozdobte svůj domov jarními prvky, d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.