Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat agáve | rady

Jak pěstovat agáve | rady.  Agáve je velice oblíbená mrazuvzdorná pokojová i venkovní rostlina. Tento sukulent k nám dorazil z Ameriky, kde se vyskytuje jak na severu, tak i na jihu. Agáve má hodně podob a je jen na vás, kterou z odrůd agáve si vyberete. Unikátní na agáve je to, že rostliny mohou dorůst až sedmdesáticentimetrové velikosti, jejich životnost se pohybuje mezi 10 až 60 lety (závisí to od odrůdy) a odolají i třicetistupňovým mrazům. Pěstování agáve přitom není náročné. Pěstujte agáve, rozhodně to stojí za to.

Co je potřeba

květináč
písek
rašelina
voda
textilie
pařeniště

1

Agáve pěstujte tam, kde je slunečno a teplo. Agáve je pouštní rostlina, takže po slunci doslova prahne. Snese pokojovou teplotu i suchý vzduch. Pěstujte ji doma anebo venku.

2

Rostlinu sázejte do směsi rašeliny a písku v poměru 2:3.

3

Jestliže chcete agáve pěstovat ze semen, vysejte je na povrch substrátu a jemně zamáčkněte do kopečku. Po zasetí semen agáve vytvořte pařeniště s teplotou pohybující se mezi 24 až 27 °C.

4

V létě agáve zalévejte pouze mírně a v zimě ji dokonce nezalévejte vůbec. Agáve nesnáší déšť ani příliš vody, ale potřebuje pořádnou drenáž, kterou vytvořte při sázení.

5

Hnojit rostlinu nemusíte, pokud je zemina výživná. Jinak použijte hnojivo pro palmy a sukulenty.

6

Na zimu agáve chraňte, nikoliv však před zimou, ale před mokrem. Před počátkem zimy je proto zapotřebí rostlinu zakrýt prodyšným materiálem. Rostlinu také chraňte před větrem.

7

V případě, že máte agáve doma, měli byste ji v průběhu zimy vystavit chladu (teploty pod 5 °C Celsia), bude se jí pak lépe dařit. V přílišném horku hrozí uhnívání listů.

8

Agáve přesazujte na jaře vždy jednou za 5 let.

9

Agáve můžete množit prostřednictvím semen, ale doporučuji vám množení odnožemi, protože je jednodušší.

Sirup z agáve je přirozené sladidlo získávané z kaktusu agáve. Díky své téměř neutrální chuti je vynikající náhradou za cukr a med. Pro svůj velmi nízký glykemický index je sirup z agáve vhodný i pro diabetiky. Sirup z agáve je dvojnásobně sladší než med, proto jej používejte v polovičním množství.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) tvořila a na některých místech stále ještě tvoří součást tradiční venkovské předzahrádky či zahrady. Jistě si…
Jak pěstovat a využít slunečnici
Slunečnicová semínka patří mezi pochoutky oblíbené u lidí i ptáků. Slunečnici roční (Helianthus annuus) si můžete snadno vypěstovat na Vaší zahradě a…
Jak malovat s dětmi na kameny
Malování na kameny je jednoduchá technika, díky níž si můžete společně s dětmi vytvořit krásné dekorace do interiéru i zahrady. Budete potřebovat…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.