Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat fazol

15. Květen 2020

Fazol patří mezi nejpěstovanější luštěninu u nás. Tato teplomilná rostlina může být pěstována v mnoha různých odrůdách. Fazol dokážou vypěstovat již malé děti, tak proč byste ji nedokázali pěstovat i vy?

Co je potřeba

semena anebo sazenice
kelímky
půdu
vodu
oporu
slunné stanoviště

1

Vzhledem k tomu, že se vyloženě jedná o teplomilnou rostlinu, sázejte ji proto na slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Fazoli můžete pěstovat nejen venku, ale také i ve skleníku anebo ve fóliovníku. Výsev fazolí proveďte již v březnu. Semena fazole zasaďte do malých kelímků s dobře propustnou a výživnou půdou. Kelímky pak dejte na slunné a teplé místo. Na trvalé stanoviště fazole zasaďte až po třech zmrzlých (tedy po 15. květnu), kdy již nehrozí, aby vám sazeničky umrzly.

2

Fazole pěstujte tam, kde je minimální teplota 10 stupňů Celsia. Taková teplota je ideální pro jejich růst. V době kvetení však fazole potřebují teplotu pohybující se mezi 20–25 stupňů Celsia.

3

Pakliže se rozhodnete sadit semena fazole přímo do záhonů, sázejte je od poloviny května až do poloviny června do řádků ve sponu 35 x 35 centimetrů. Semena sázejte po 3–5 semenech do 3–5 centimetrů hlubokých jamek.

4

Fazol sázejte do lehčí písčitohlinité půdy s dostatkem půdních mikroorganismů a živin. Ideálně by půda měla mít pH okolo 6,5.

5

Nezapomeňte na oporu! Už metrovou fazol můžete nechat popínat k plotu, altánu anebo k pergole.

6

Fazol je dost náročný na zálivku. Zalévejte ji pravidelně ke kořenům, ale pozor na přemokření.

7

Fazole sklízejte v době, kdy se při ostrém ohnutí hladce zlomí. Jestli chcete mít bohatou úrodu, tak fazole protrhejte každý týden.

8

Fazol je jednoletka, a proto ji množte pouze semeny (fazolemi).

7. Rostlinu nehnojte, nesnáší to.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat hrách
Pěstování hrachu. Hrách je vyšlechtěn z původních planých druhů, které k nám dorazily až z daleké Asie. V současné době se u nás pěstuje cca šest různ…
Jak pěstovat vlčí bob
Vlčí bob vytváří na zahradách nepřehlédnutelnou majestátnou okrasu, která je vidět už z velké dálky. Pestrobarevné palice poseté drobnými kvítky dokáž…
Jak správně uskladnit brambory | rady
Jak správně uskladnit brambory | rady. Předtím, než brambory uložíme, necháme je od sklizně tak 2 až 3 týdny vydýchat v suchu a teple. Brambory před u…
Jak správně uskladnit jablka | rady
Jak správně uskladnit jablka | rady. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalit…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.