Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat morušovník | rady

Jak pěstovat morušovník | rady. I v našich podmínkách můžete s úspěchem pěstovat exotický morušovník. Morušovník je opadavý strom, jehož některé druhy dorůstají do výšky deseti i více metrů. Do Evropy se tento strom dostal v 17. století, kdy byl dovezen z míst svého původu, kterými je východní, Střední a Přední Asie, zejména Korea a Čína. Mladý morušovník má na větvích chlupatou hnědou kůru, ve stáří je to již šedohnědá rozpukaná borka. Květy se objevují současně s rašícími listy počátkem května a seskupují se v jehnědy. Plodem jsou peckovice připomínající ostružiny, barvy jsou podle druhů bílé, červené, černé a dozrávají v létě.

1

Pěstovat morušovník znamená nejprve vybrat vhodné stanoviště. Lépe roste osamoceně a je třeba počítat s tím, že jednou z něho bude vysoký a statný strom. V okolí morušovníku je dobré mít udržovaný trávník, jelikož zralé plody budou opadávat a z trávníku se budou lépe sbírat. Navíc se plody nepoškodí a neznečistí.

2

Jelikož jsou morušovníky teplomilné dřeviny, daří se jim u nás nejlépe ve vinařských oblastech. Vyhovuje jim suchá půda, protože kořeny sahají poměrně do velké hloubky.

3

Známé jsou morušovníky bílé a černé. Bílý morušovník je ze všech pěstovaných nejmohutnější. Má bílé plody nevýrazné chuti. Listy bílého morušovníku jsou potravou bource morušového a často byly morušovníky pěstovány pro tento účel. Morušovník černý dorůstá do průměrné výšky 10 m. Má na rozdíl od bílého chutné plody.

4

V našich podmínkách se hojně pěstují různé kultivary, vzniklé křížením černého morušovníku s morušovníkem červeným. Ten je jako jediný ze všech morušovníků dvoudomý, takže je potřeba na zahradě vysadit dva stromy.

5

Je známo, že plody morušovníků jsou nejen jedlé, ale i zdravé, jelikož obsahují vitamin C. Jsou vhodné pro cukrovkáře, nebo z nich můžete vyrábět džem a víno.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kamčatskou borůvku | rady
Jak pěstovat kamčatskou borůvku | rady. Kamčatská borůvka (zimolez kamčatský) je ovocnou dřevinou rostoucí jako keř, obvykle do výši 150 cm. Pochází z…
Jak pěstovat ořešák | rady
Jak pěstovat ořešák | rady. Ořechy představují důležitou surovinu našeho jídelníčku, obsahují totiž mnoho vitamínů, minerálů a olejů, které náš organi…
Jak pěstovat ostružiny | rady
Jak pěstovat ostružiny | rady. Ostružiny jsou, jak je známo, plody ostružiníku. A pochutnat si na ostružinách můžeme i doma – stačí začít pěstovat ost…
Jak pěstovat kiwi | rady
Jak pěstovat kiwi | rady. Pěstování kiwi je možné i v našich podmínkách, podle odrůdy kiwi na zahradě nebo jako pokojovou rostlinu. Pěstování kiwi je…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.