Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat višně

19. Říjen 2021

Višně spolu s třešněmi a jahodami patří k prvnímu zralému letnímu ovoci. Višně dozrávají v červnu až červenci. Na rozdíl od třešní jsou však višně více kyselé a strom je více odolný. Také byste rádi měli na své zahradě višně? S pěstováním višní vám ráda pomůžu.

Co je potřeba

rýč
kravský hnůj, kompost
superfosfát
ledek
nůžky zahradní
vhodnou půdu
velkou zahradu
vápno a draselnou sůl

1

Stromky višně sázejte na zahradu buď na podzim anebo na jaro. Rozhodnete-li se pro jarní výsadbu, mějte na paměti, že tato akce je spojena také s ořezáním stromku a zálivkou.

2

Višeň se v České republice obvykle pěstuje na jihu, jihovýchodě a západě. Nevíte, jestli višeň přežije také u vás? Řiďte se meruňkami. Jestliže tam, kde bydlíte, lidé pěstují také meruňky, tak tam můžete pěstovat i višně. Pakliže sázíte více než jednu višeň, sázejte je ve sponu 4 x 2,5 metru na slunné stanoviště.

3

Sazenice višně sázejte do humózní půdy bohaté na živiny a minerály (draslík, fosfor a vápník). Rozhodně višeň nesázejte do těžké přemokřené půdy s kyselým pH. Nevhodné k pěstování višní je i takové stanoviště, na kterém prosakuje spodní voda.

4

Při výsadbě višeň ořežte buď do duté koruny anebo tak, že jí zůstane pouze 4 až 5 kosterních větví spolu s tou hlavní ústřední.

5

Po dvou letech opětně višni zkraťte kosterní větve o jednu třetinu až polovinu. Řežte ji ideálně v době rašení (v červnu, v době květu).

6

Višeň jednou za 4 až 5 let přihnojte klasickým kravským hnojem anebo kompostem, do něhož přidejte také draselnou sůl a superfosfáty. V době, kdy nehnojíte organickými hnojivy, do zeminy přidávejte ledek, superfosfáty a draselné soli. Do chudé půdy dodávejte ještě i vápno.

7

Sklizeň višní probíhá na počátku léta v období 8 týdnů, kdy postupně višně dozrávají (červen–červenec).

Dodávání živin do půdy je velice důležité, protože jen s nimi může višeň dobře rodit, růst a být odolným stromem vůči různým plísním, baktériím a dalším chorobám.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat meruňku
Jak pěstovat meruňku | rady a tipy. Meruňka je ovocný strom, který k nám dorazil z Číny přes Itálii, Slovinsko, Štýrsko a Rakousy. Plody meruňky dozrá…
Jak pěstovat třešeň
Jak pěstovat třešeň | rady a tipy. Třešeň patří k létu a k prázdninám, je i velice krásným stromem spojený s mnoha tradicemi a láskou. Třešeň je bohuž…
Jak pěstovat černý rybíz | rady
Jak pěstovat černý rybíz | rady. Černý rybíz přináší svěží letní ovoce s vysokým obsahem vitamínu C a železa. Keř černého rybízu je schopen vyrůst až…
Jak zpracovat přebytek jablek | recepty
Sadaři, pěstitelé ovocných stromů (a nebo jejich partnerky) si s nadúrodou jablek dokážou poradit. Co si má ale počít člověk ryze městský, který náhle…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.