Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a podle čeho nastavit rozlišení fotografie | rady

Jak a podle čeho nastavit rozlišení fotografie | rady

Jak a podle čeho nastavit rozlišení fotografie | rady. Uvažujete-li o vytištění fotografie pořízené digitálním fotoaparátem, je třeba pamatovat na vztah mezi rozlišením a velikostí vytištěné fotografie. Výrobci se předhánějí s nabídkou fotoaparátů s vysokým rozlišením uváděného v megapixelech (milionech bodů), a proto není dnes už problém koupit fotoaparát, který má osm, deset nebo třeba 14,5 Mpix. Co nám tyto informace říkají, a jak rozlišení fotografe nastavit?

1

Už před nákupem digitálního fotoaparátu doporučuji navštívit různá internetová diskusní fóra pro fotografy, kde se dozvíte, jak jsou uživatelé s konkrétními typy fotoaparátů spokojeni. Výrobci se sice předhánějí v tom, kdo dřív na trh uvede přístroj s více pixely, nezřídka se ale stává, že řada přístrojů takové množství dat zpracovává dlouho. To se projeví tím, že fotografie se zpracovává v přístroji a ukládá déle a čas mezi pořizováním jednotlivých fotografií se prodlouží třeba i na několik sekund.

2

Pokud máme fotoaparát s údajem 4 Mpix, znamená to, že výsledná fotografie se skládá ze čtyř milionů bodů. Pro vytištění fotografie ve velikosti 9x13 cm potřebujeme rozlišení 1,7 Mpix. Budeme-li tisknout fotografii větší, pak bude její kvalita nižší, projeví se to obvykle rozmazáním. Před samotným focením si proto na fotoaparátu nastavíme takové rozlišení fotografií, díky kterému budeme moct vytisknout fotografii požadované velikosti, aniž by se kvalita vytištěného snímku snížila. Pro ukázku uvádím orientační přepočtovou tabulku: rozměr (cm) rozměr (pix) velikost CCD 9 x 13 1524 x 1074 1,7 Mpix 10 x 15 1818 x 1228 2,3 Mpix 13 x 15 2126 x 1524 3,4 Mpix 15 x 21 2574 x 1818 4,7 Mpix 20 x 30 3626 x 2422 8,8 Mpix

3

Na fotoaparátu nastavíme rozlišení fotografie v menu přístroje. Některé fotoaparáty označují tuto funkci Economy, Standard a Fine. V praxi tedy nejvíc fotografií, ale v nízké kvalitě (v nízkém rozlišení), standardní kvalita, nižší počet fotografií a třetí označuje nejvyšší možnou kvalitu fotografií, ale jejich nízký počet, protože se jich na paměťovou kartu vejde méně. Nastavení uložíme (globálně pro všechny následující fotografie, nebo pouze pro jednu fotografii).

4

Při samotném focení na rozlišení rovněž pamatujeme. Ne každou fotografii budete chtít vytisknout tak, jak jste ji vyfotili. Ořez fotografie je nedílnou součástí práce se snímky na počítači. Větší rozlišení se vám bude hodit, pokud jste snímek nezachytili podle svých potřeb a kompozici fotografie budete chtít napravit ořezem.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady. Stativ není pro fotografa nepostradatelné příslušenství. Šikovný fotograf si dokáže poradit v každém prostřed…
Jak fotit svatbu | rady
Jak fotit svatbu | rady
Jak fotit svatbu | rady. Uzavření sňatku se bez fotografa samozřejmě neobejde. Profesionální fotograf svatby vyjde svatebčany na tisíce korun. Pokud m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.