Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si doma vyrobit 100% přírodní glycerinové mýdlo | tipy

Jak si doma vyrobit 100% přírodní glycerinové mýdlo | tipy

Jak si doma vyrobit 100% přírodní glycerinové mýdlo | tipy. Na internetu máte možnost nalézt celkem mnoho receptů na "takzvaná" mýdla. Ve skutečnosti se jedná o chemicky obarvený glycerin ovoněný vonnými extrakty, obohacený o různé ozdoby, které vám nakonec jen ucpou vanu. Víte však, že vyrobit si pořádné mýdlo s pozitivními účinky na pleť je reálné?
Nemusíte se bát, není to ani více náročné, ani nákladné. Prostě zde naleznete jednoduchý návod na bezva mýdlo nejen pod stromeček.

Co je potřeba

glycerinová hmota
silikonová forma
esenciální olej
--------------------------
konzervanty: například mořská sůl
citronová šťáva anebo výtažek z grepových jadérek
peeling: sypký čaj, bylinky, citronová, grepová kůra, pemza
barviva: existují speciální barviva pro glycerýnová mýdla, ty však zruší 100% přírodní původ
oleje: palmový olej, olivový olej, jojobový olej, mandlový olej
další možné přídavky: vincentka, med, kozí mléko, třtinový cukr, extrakt z ovoce

1

Je dobré si uvědomit, jak velkou formu máme. Množství použitého glycerynu by se totiž mělo odvíjet od velikosti formy, a pak dále od množství použitých ingrediencí. Glycerin si odvažte a vložte do čistého rendlíku. Glycerin by se měl rozpouštět na stejném principu jako čokoláda, tedy ve vodní lázni. Předtím, než se do toho dáte uchystejte si k ruce vše potřebné, co bude budoucí glycerinové mýdlo obsahovat.

2

Při rozpouštění glycerinovou hmotu neustále mícháme a postupně do ní přidáváme další ingredience, jako například čaj, špetku mořské soli, palmového oleje,olivového oleje a podobně. Mějte na paměti, že olejů ani Vincentky nesmí být moc, protože by mýdlo neztuhlo buď vůbec anebo by bylo jako mastné bláto. Čaj, kůra, máta, bylinky... krom blahodárných a konzervačních účinků glycerin přirozeně zabarví a dokonce i provoní.

3

Esenciální oleje přidávejte nakonec a dbejte na to, aby se jednalo o stoprocentní oleje, nikolivěk pouze vonné. Nepřehánějte to, doopravdy stačí jen pár kapek. Vůně můžete mixovat. Na našem trhu je již dostupných mnoho firem, které nabízí různé 100% esenciální vůně.

4

Rozpuštěnou ovoněnou směs opatrně přelejeme do silikonové formy. Očištěte případné přeteklé okraje a nechte vychladnout. Až bude glycerin dostatečně vychlazený, mýdlo pak vyklopíme z formy. Doporučuji zabalit do potravinové folie anebo celofánu a dále pak v případě dárku i dárkově zabalit.

Tipy

- Podle odborníků, kteří se výrobou kosmetiky zabývají profesionálně, by každé mýdlo mělo být složeno alespoň ze sedmi složek.
- Na českém trhu je již celkem široká nabídka silikonových forem, které jsou k výrobě mýdla nejlepší. Jejich výhodou je i využití při jiném užití. Musíte však počítat s tím, že nejsou věčné a časem se díky horku zničí.
- Pokud si chcete urychlit tuhnoucí proces, dejte opatrně formu s tekutým glycerinem do lednice, mrazáku, či v průběhu zimy k oknu.
- Nedoporučuji vkládat dužinu ovoce do mýdel, byť používáte přírodní konzervanty, podléhají rychlé zkáze!
- Pokud si chcete vyrobit neprůhledné mýdlo, přidejte do rendlíku k ostatním ingrediencím trošku stearinu.
- Pokud do rendlíku přidáte kozí mléko, vznikne vám mýdlo s mléčným nádechem
- Do mýdla můžete přidat i různé koření, jako badyán, vanilku, kakao, skořici a jiné.

Varování

- Glycerin se nesmí rozpouštět na přímem ohni, riziko požáru!
- Při míchání ingrediencí věnujte pozornost možným alergiím, kterými vaši blízcí trpí.
- Nepřehánějte to s množstvím použitých ingrediencí, obzvláště u tekutých stačí skutečně pouhá troška.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zmírnit kocovinu | rady
Jak zmírnit kocovinu | rady
Jak zmírnit kocovinu | rady. Večírky má rád téměř každý. Pivo i víno teče proudem, všichni se smějí a každou chvíli přistane na stole tác s panáky. Po…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.