Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si pomocí feng-shui harmonizovat domov

Jak si pomocí feng-shui harmonizovat domov

Harmonizace domova pomocí Feng shui | rady a tipy. Feng shui je starobylé učení čínských mistrů, které vytváří harmonii nejen v našich domovech, ale i ve vztazích, zdraví či finanční oblasti. Tato nauka pracuje s energií Čchi (čteme "či"), která je všude kolem nás a naším záměrem je, aby proudila volně a harmonicky. Jak toho dosáhneme? Správným rozmístěním a tvarem nábytku, vhodnými barvami, živými květinami a především čistotou a pořádkem. Ve vhodně uspořádaném prostoru se budeme cítit dobře, dobijeme si baterky a bude se nám dařit. Existuje spousta tipů, jak si náš domov, zahradu či pracoviště vyladit, dnes se podíváme na ty nejzákladnější a snadno realizovatelné.

Co je potřeba

Chuť na změnu

1

Pořádek a čistota

Pořádek nám přináší klid a jasnou mysl, která je základem úspěchu. V první řadě je nutné se zbavit veškerých nepotřebných věcí a oblečení, rozbité a nefunkční věci opravit nebo vyhodit. V domácnosti by měly být jen věci, které používáme nebo k nim máme citový vztah. Vše nadbytečné prodejme, darujme nebo vyhoďme. Vytvoříme si tak prostor pro věci nové.

Důležité je také udržovat pořádek, především v klíčových místnostech jako je kuchyň – srdce domova. Kuchyň by měla zářit a lesknout se, především pak sporák. Pocit prostoru v kuchyni ovlivňuje naši finanční situaci.

2

Pohyb přitahuje energii Čchi

Tekoucí voda a pohyb vzduchu povzbuzuje pozitivní proudění energie. Doporučuje se tedy do domácnosti pořídit malou fontánku, zvonkohru, stropní ventilátor nebo kyvadlové hodiny. Také příjemná hudba působí blahodárně.

3

Živé rostliny

Rostliny bychom měli udržovat zdravé a vitální, upřednostňujeme ty s kulatými listy před dlouhými a špičatými. Čerstvé řezané květiny jsou také vhodné, jakmile však začnou uvadat, hned je vyhoďme. Naopak umělé či sušené květiny feng shui nedoporučuje. K oblíbeným rostlinám patří bambus, symbol dlouhověkosti, zdraví, bohatství a štěstí. Můžeme si jej postavit ve vázičce na umyvadlo nebo zavěsit dvojici stonků nad vchod pro prosperující obchod.

4

Stůl, sedačka, postel

Základním pravidlem je nesedět zády ke dveřím, nejlépe mít na ně vždy výhled, ať už od stolu či sedačky. Stůl je ideální oválný nebo šestihranný. Sedací souprava by měla být natočena čelem ke dveřím. Postel by měla být umístěna tak, aby nohy nesměřovaly k oknu či ke dveřím, protože tak během spánku uniká energie pryč. Čelo postele by mělo být u plné zdi bez oken, také se vyvarujme poliček, lamp, obrazů a různých dekorací zavěšených nad postelí.

Obecně není dobré, když na nás míří nějaký roh, ať už stolu nebo jiného nábytku, či nám visí něco nad hlavou a pomyslně nás ohrožuje (trámy apod.).

5

Světlo a barvy

Feng shui učení doporučuje sluneční světlo a širokospektrální žárovky (teplé žluté světlo) před studenými zářivkami. Místnosti by měly být světlé a vybavené svítidly s různou intenzitou. Pro odpočinek je vhodné světlo tlumené. Barvy na zdech pastelové, ne příliš výrazné. Pro harmonizaci určitých oblastí v našem životě můžeme využít síly barev – zelenou pro zdraví, červenou pro štěstí a purpurovou pro finanční hojnost.

 

6

Tipy

  • na jídelní stůl dejme mísu s ovocem
  • ledničku udržujme plnou čerstvých potravin
  • pořiďme si akvárium – spojuje v sobě vyváženě všechny prvky – vodu, oheň, dřevo, kov i zemi
  • dveře do koupelny a wc vždy zavírejme
  • záchodové prkénko nechávejme vždy sklopené
7

Téma feng shui je velice široké a závislé také na datech narození jednotlivých členů domácnosti, proto pro nejlepší výsledky kontaktujte některého z poradců, kteří vám pomohou harmonizovat váš domov na míru.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak přesazovat orchidej
Jak přesazovat orchidej
Orchideje jsou pokojové květiny, které potřebují celkem málo péče a potřebují přesadit pouze jednou za dva roky. Možná se bojíte, že přesadit tuto kře…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.