Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si užít Corridu ve Španělsku | rady

Jak si užít Corridu ve Španělsku | rady. Corridu, nebo-li býčí zápasy, si můžete ve Španělsku užít v Madridu i jiných městech, kde kromě fotbalových stadionů nechybí ani arény. Ovšem tato krvavá atrakce je v posledních letech na ústupu a například v Katalánsku je corrida již zakázána. Zbytek Španělska tuto podívanou ještě sporadicky provozuje, takže máte jedinečnou příležitost, jak si užít corridu ve Španělsku, dokud ještě bude trvat.

1

Do Španělska se jezdí na dovolenou hlavně za sluníčkem, nádhernými plážemi vesměs písčitými, omývanými Středozemním mořem. Lákadlem pro turisty je samozřejmě také vyhlášená španělská kuchyně plná nejrůznějších úprav, mas, zeleniny, oliv a ovoce. K tomu ještě přičtěte proslulá španělská vína, ohnivý národní tanec flamenco, vynikající španělský fotbal a máte obrázek o Španělsku ucelený.

2

Pokud budete mít štěstí, že v termínu vaší dovolené se bude v některém městě pořádat corrida, nenechte si ji ujít a sami si udělejte názor na tento španělský národní sport.

3

Býčí zápasy trvají zpravidla maximálně 2,5 hodiny a mají svá tradiční pravidla. Nedá se mluvit o rovném zápase, neboť býk je týrán už před vpuštěním do arény.

4

Jednotliví aktéři jsou rozděleni na matadory, pikadory a banderillery, podle své úlohy v každém ze tří dějství, ze kterých se corrida skládá. Hrdinou je matador a nejlepší z nich jsou skutečnými národními hrdiny.

5

Corrida má svá přísná pravidla, jedním z mnoha je, že pokud je býk zraněn na noze během začátku, je mu darován život. V první části corridy je býk vpuštěn do arény a matadores jej dráždí růžovými plášti. Ve druhé části nastoupí banderilleros a zasadí býkovi několik ran noži. V poslední části se v aréně objeví toreador s červenou muletou, kterou býka provokuje a nakonec jej usmrtí mečem.

6

Aréna je nabitá lidmi, kteří fandí toreadorovi, křičí své „olé“ při každém marném pokusu býka nabrat toreadora na rohy.

7

Užít si corridu je takovým zážitkem, asi jako pro nás hokej. Zároveň si uvědomíte, že se jedná o týrání zvířat, což ovšem Španělé takto neberou. Pro řadu z nich je to stále národní sport, který má dlouhou tradici, avšak nejasnou budoucnost.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak aktivně procestovat Rhodos | rady
Jak aktivně procestovat Rhodos | rady. Dodekanéský ostrov Rhodos je krásným místem, které je sice často navštěvované turisty, ale i tak dokáže nabídno…
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady. Tyrolsko si většina lidí spojuje s lyžováním, jelikož se sem sjíždějí lyžaři z celé Evropy, ovšem místní kraj…
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy
Jak se nezamilovat do Amsterodamu | tipy. Amsterodam je největší holandské město na řece Amstel, která se ve městě vlévá do moře, resp. do kanálu spoj…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.