Přejít k hlavnímu obsahu

Jak škrobit prádlo | rady a tipy

Jak škrobit prádlo | rady a tipy. Škrobení prádla praktikovaly především naše babičky a dobře věděly proč. Škrob totiž prádlo obalí a chrání před umaštěním a ušpiněním, takže látka vydrží déle čistá. Není nutné tak často prát, takže ušetříte čas i peníze za prací prášek, a navíc se materiál nesepere. Navíc se škrobené prádlo lépe žehlí.

Co je potřeba

  • koupený přípravek na škrobení prádla
  • hrnec nebo misku
  • lžíci
  • vodu
  • bramborový škrob v prášku
1

Co škrobit

Doporučuje se škrobit prostěradla, povlečení, ubrusy, okrasné dečky a záclony. Někdo škrobí například i košile a další kousky šatníku.

Naopak nikdy neškrobte kusy látek, které slouží k utírání a jejich účelem je sát vodu. Mluvíme zejména o utěrkách, hadrech, kapesnících a ručnících, protože škrob by vlákna látky obalil a znesnadnil sání vlhkosti.

2

Namíchání škrobu vs. koupené přípravky

Existují pochopitelně nejen tuhé typy škrobů, ale i hotové výrobky, například tekutý škrob nebo výrobky s příměsí škrobu, které nemusíte vařit ani míchat. Tyto přípravky jsou často ještě parfemované, takže kromě naškrobení prádla docílíte ještě toho, že bude prádlo vonět například po levanduli či dalších vůních.

U tuhého bramborového škrobu, který zakoupíte v krabičce, je situace jiná. Nejprve ho musíte připravit, a to tak, že se zvolené množství rozmíchá ve studené vodě a poté se vlije do vařící vody a krátce povaří. Obvykle se připravuje půl lžíce na půl litru vody a příprava je snadná stejně jako vaření pudinku, zabere to dohromady zhruba 5 až 10 minut.

3

Škrobení v pračce či ručně

Tekuté škroby se používají místo aviváže v poslední fázi máchání. Do pračky se nalévají do šuplíku, kam normálně patří aviváž. Kolik přípravku použít? To záleží na tom, kolik perete prádla, výrobci ve většině případů uvádějí na obalu přehledné návody.

Stejně tak lze do pračky přidat i uvařený škrob, ale v tomto případě se radí ještě šuplík propláchnout, aby v něm nic neulpělo.

Zavařený škrob se také může přecedit do vody, pokud máme prádla méně a raději ho chceme škrobit v ruce.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně uskladnit jablka | rady
Jak správně uskladnit jablka | rady. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalit…
Jak pěstovat černý kořen
Černý kořen (neboli hadí mord španělský – latinsky pak  scorzonera hispanica) je druh kořenové zeleniny, která se na našich zahrádkách v sou…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.