Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ušetřit na účtech za topení pomocí jednoduchých triků?

08. Prosinec 2022

Dnešní ceny nutí mnoho lidí přehodnotit způsob, jakým žijí svůj život. Nemusí se to týkat jen jídla a aktivit, ale také využívání tepla, elektřiny a vody ve své domácnosti. Dobrou zprávou je, že nemusíte doma mrznout, abyste ušetřili na energiích. Poradíme vám pár osvědčených tipů, které vám pomohou. Některé zvládnete během chvilky. Jiné jsou trochu náročnější, ale hodně pomohou.

Kontrola radiátorů a oken

Před topnou sezónou je dobré radiátory odvzdušnit, jestli máte klasické ústřední topení. Obecně byste měli zkontrolovat funkčnost svých radiátorů a pořádně je také vyčistit. Díky tomu budou od začátku pracovat naplno a vy si užijete hodně tepla za přijatelnou cenu. Jestli chcete ochránit své teplo a dostat ho více do interiéru, umístěte za radiátor hliníkovou fólii. Hliníková fólie:

  • izoluje zeď za radiátorem,
  • odráží teplo zpět do místnosti,
  • každý ji má v kuchyni.

Kontrolu si zaslouží také vaše okna a dveře, protože těmi uniká nejvíce tepla. Na kontrolu je dobrá termokamera, ale můžete použít také papír nebo jiné metody, které vás přesvědčí o správném těsnění oken. Pod vchodovými dveřmi se často nachází mezery, kterými uniká teplo a přichází zima do domova. Snažte se je utěsnit a ušetříte si hodně peněz.

Zateplení budovy a interiéru

Náklady na vytápění vám znatelně sníží dobré zateplení celé budovy. Není to samozřejmě levná záležitost a během zimy to udělat nelze, ale na příští sezónu byste to měli zvážit. Dobrá izolace vám zajistí, že teplo nebude unikat skrz stěny domu a zůstane u vás doma. Jde o velmi užitečnou metodu, jak ušetřit a šetřit vám bude peníze po mnoho let.

 

Mnohem jednodušší možností je zateplení interiéru. Okna jsou obvykle nejslabším článkem pokoje a právě tudy uniká nejvíce tepla. Když jejich okolí trochu zateplíte, budete se mít mnohem lépe a vaše účty budou mnohem nižší. Závěsy najdete v mnoha podobách a hodně vám pomohou s vytápěním vašeho domova. A nejsou vůbec drahé. Nejlevnější závěsy najdete na:

Najděte nejlevnějšího dodavatele elektřiny

Tato rada je možná zcela evidentní, ale měli byste se nad tím zamyslet. Na trhu v Čechách není jen jedna společnost a jiná vám možná poskytne lepší cenu, když přijde na elektřinu nebo plyn. Projděte si jejich ceníky a podmínky. Zeptejte se také dalších členů rodiny nebo přátel, jakého poskytovatele energie mají a jak jsou s ním spokojení.

 

Další možností je zavírání dveří nebo pořízení zvlhčovače vzduchu. Obojí je velmi levné a vyplatí se vám to. Dveře zavřete snadno, jen na to musíte trochu myslet. Při nižší spotřebě zachráníte svou peněženku i životní prostředí, stejně jako firmu s označením ISO 14001. A zvlhčovače vzduchu jsou skvělé, protože vyšší vlhkost vzduchu bude dobrá pro vaše zdraví ve vytopeném bytě, ale také bude přenášet teplo od radiátoru do místnosti. Seženete ho přitom i za 300 Kč.

Jak získat teplo zadarmo?

Na první pohled to nemusí dávat smysl. Teplo ale můžete skutečně získat zadarmo. Jakmile se venku objeví slunce, vytáhněte žaluzie. Teplo se přirozeně dostane do vašeho domova skrz okna. Jestli rádi pečete nebo milujete horké sprchy, můžete to také využít ke svému prospěchu. Po pečení nechte otevřené dveře trouby a po sprchování nebo horké koupeli otevřete dveře koupelny.

Začněte se více oblékat

Nemusíte doma chodit oblečení jako Eskymáci. Zima ale rozhodně není sezónou tílek a kraťasů. Vezměte si dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem, teplejší ponožky a na pohovce vždy nechte hřejivou deku, do které se můžete zachumlat při sledování televize. Uvidíte, že vám bude nejen tepleji i při nižší teplotě, ale také se budete cítit velmi pohodlně.

Návod obsahuje komerční sdělení

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak výrazně šetřit každý den
Jak výrazně šetřit každý den | rady a tipy. Byla by chyba myslet si, že šetřit musí pouze chudí. Pravda je taková, že téměř všichni plýtváme. Nej…
Jak úsporně topit plynem | rady
Jak úsporně topit plynem | rady. Zemní plyn celá řada českých domácností využívá nejen k vaření, ale i k vytápění. Bohužel nepatří zrovna mezi ty nejn…
Jak snížit výdaje za plyn | rady
Jak snížit výdaje za plyn | rady. V době, kdy jsou naše peněženky státem drancovány, snažíme se ochránit každou korunku. Největší každoroční můrou býv…
Jak si založit vlastní PayPal účet
Chcete na internetu platit rychle, jednoduše a bezpečně? Žádné opisování údajů z platební karty, ale jen zadání emailu a hesla? Zřiďte si digitální pe…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.