Přejít k hlavnímu obsahu

Jak válčit s plevelem na zahradě

Jak válčit s plevelem na zahradě | rady a tipy. Plevel je na zahrádce každopádně nesympatická rostlina, která tam překáží a roste proti naší vůli. Mnohdy pracně s plevelem zápolíme, sotva záhon vyplejeme, za nějaký týden můžeme začít znova. Je mnoho přípravků a prostředků na ničení plevele, žádný je nezničí úplně. Hledejme inspiraci a vyzkoušejme prostředky s nižší toxicitou, takové, které jsou přívětivější k životnímu prostředí.

Co je potřeba

voda, sůl, mulčovací prostředek, fólie, noviny, ocet

1

Likvidujte plevel octem a solí

Jste už znechuceni vyškrabovat donekonečna vydlážděné cestičky na zahradě nebo na terase a pořád tam vyráží nová tráva a plevel? Postříkejte mezery mezi dlažbou roztokem z octa a soli. Roztok připravíte tak, že smícháte 2 hrnečky octa, čtvrt hrnku soli a několik kapek prostředku na mytí nádobí. Uzavřete víčko a roztok dobře promíchejte a protřepejte. Účinné je také vroucí slanou vodu nalít do mezer nebo štěrbin cestiček. Je nutné dávat pozor, abyste si neničili žádoucí rostliny.

2

Zadušení plevele fólií nebo novinami

Vyzkoušejte netradiční typ mulče. Namočte několik vrstev novinového papíru naskládaného na sobě a prostřete na plochu, kde se plevelu nejvíc daří. Zakryjte noviny alespoň částečně pilinami, kousky kůry nebo nějakým jiným mulčem. Jakmile se plevel udusí a zajde, odstraňte tento improvizovaný mulč. Stejnou úlohu splní igelitový pytel na odpad. Rozřízněte pytel ve švech, abyste zdvojnásobili velikost a pokryjte zaplevelenou plochu. Igelit můžete posypat taky nějakým mulčovacím materiálem a ponechat takto asi dva týdny, dokud nebude plevel zničen.

3

Plevel s dlouhým kořenem zničte vodkou

Pod názvem Jedovatec kořenující je plevel, který snad všemu odolává. Kořeny má dlouhé a téměř nezničitelné, protože je většinou přetrhneme. Jděte na toho neřáda s vodkou. Vážně. Udělejte roztok se dvěma lžícemi vodky a dvou šálků obyčejné vody a dejte do rozprašovací lahve. Dehydratační účinky vodky plevel zničí.

Nevím jak pozorně jste to četl, ale je jasně napsáno 2 lžíce vodky na dva šálky vody.

Luboš (neověřeno) | Čt, 06/02/2016 - 10:13

Máte to tu pěkně popsané... jako dejte 2 šálky do voda a promíchejte. Ale chybí vám poměry s vodou. Tak že mohu dát 2 šálky jak do litru, tak 10ti litrů. Pokud píšete návody, dejte si pozor, aby byly úplné. Já bych je třeba rád odzkoušel, ale nemohu.

Monika (neověřeno) | So, 06/14/2014 - 12:50

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak zlikvidovat ostružinu. Roundup nezabral. Děkuji za radu

Děkuji za dotaz. Jak je to se svlačcem a odolností vůči tomuto roztoku s vodkou, to říci nemohu. Ale zkuste to na menším prostoru z úsporných důvodů a pokud by to zabralo, tak se tato aplikace vyplatí.

Děkuji za komentář. Napsal jste to hezky, příjemně optimisticky. I já mám ráda kvetoucí pampelišky, louku posetou zářícími sluníčky, to je jedinečná krása. Proto mě nevadí pampelišky ani na cestičkách mezi záhony. Samozřejmě, že mezi těmi, co nazýváme plevelem najdeme mnoho užitečných rostlin. Ale tento článek je orientovaný na jiný cíl pohledu. Pokud něco chceme vypěstovat a k tomu účelu sázíme produkty na záhony, musíme o ně pečovat a logicky nemohou být zarostlé plevelem. Časová invence, finanční prostředky tam vložené, fyzická námaha, to vše přijde vniveč. S tím jde ruku v ruce i estetická stránka..., jak vypadá plevelem totálně zarostlý záhon? Proto nezbývá, než s tímto neduhem bojovat. I když to možná vyznívá kontraproduktivně, mám úctu k přírodě.

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Ledové krystalky na různých objektech se krásně třpytí a lákají naše oko už z dálky, přesně za toto může tvořitelka zima. Proto jsem se od ní inspirov…
I když jste sebevíc úzkostliví na pořádek v bytě a zejména v kuchyni, může se vám tam objevit havěť, aniž byste zadali příčinu. Někdy se už zárodky hm…