Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybírat notebooky?

08. Červen 2021

Počítače jsou součástí našeho života, a i když s nimi nepracujete, slouží k běžnému dennímu užívání. Máme v nich potřebné dokumenty, fotografie, videa, přehráváme si na nich filmy, klipy i hry. Dnes se podíváme na výběr mobilního počítače. Jaký si koupit notebook neboli laptop?

Notebooky - výběr

Tyto přístroje jsou velmi praktické. Nejen proto, že jde o přenosné pomocníky. Klávesnice, obrazovka i myš jsou zde integrované, takže se nemusíte zdržovat s připojováním příslušenství. Výběr notebooků je velmi pestrý, a musíte se tak rozhodnout, k jakému účelu jej budete využívat. V základu se notebooky dělí na domácí a kancelářské. Domácí slouží v podstatě k zábavě, surfování na internetu, a není tak třeba velký výkon. Zde v podstatě rozhoduje velikost a cena. Nejlevnější notebooky seženete za 5 000 korun, jde ale spíš o „hračky" pro děti, standardně solidní notebook seženete za 10 000 korun. Kancelářský notebook v podstatě splňuje i atributy požadavků, které mají studenti na přístroj pro studijní potřeby. Měl by být rozměrově menší, aby se lépe nosil (standardní displeje o úhlopříčce od 11,6 do 14 palců). Myslete i na své zdraví. Abyste nenamáhali ruce, volte ergonomickou klávesnici, oči zase šetřete podsvícením klávesnice.

Notebooky - lepší kvalita

Pro profesionální využití se hodí ultrabooky, které jsou lehké, ale přitom mají kvalitní baterii, jež vydrží asi 7 hodin. Pyšní se i zabudovanými, rychlými SSD disky a procesory s integrovanou grafickou kartou, a díky tomu nehrozí jejich přehřátí. Pak existují ještě skutečně profesionální notebooky s bytelnou konstrukcí, velkým počtem zdířek pro USB, kabely a jiné příslušenství a samozřejmě výkonným hardwarem. Obrazovka měří nejčastěji 13 až 15,6 palců v úhlopříčce, stojí však už v řádu deseti tisíců korun.

Herní notebooky

Samostatnou kapitolu představují herní notebooky. Nejedná se ovšem o hračky pro děti, na počítačové hry vysoké úrovně je třeba mít kvalitní přístroj. Musí mít především nosný výpočetní a grafický výkon, a protože jsou tyto notebooky velmi zatěžovány, je třeba výkonné chlazení. Herní notebooky se nabízí v optimálním rozměru displeje 15,6 a 17,3 palce a jsou i výrazně těžší než např. pracovní notebooky (váží kolem 4 kilogramů).

Notebooky - speciální typy

Například ženy ocení netbooky, tedy mini notebooky, které se vejdou do kabelky. Rozměr obrazovky je do 11,6 palců a stojí kolem 6 000 korun. Jde skutečně o počítač pro poznámky se základními funkcemi i kapacitou (slouží např. pro prezentace nebo surfování na internetu). Pak tu máme notebooky 2 v 1, jež mají dotykový displej. Jde o notebook a tablet v jednom přístroji. Obrazovku má na konstrukci, takže se s displejem dá otáčet, lze ho i vyjmout. Díky této flexibilitě se ale notebook snadněji opotřebí.

Návod osbahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si doma zařídit wifi | rady
Jak si doma zařídit wifi | rady. Připojení internetu přes kabel je v dnešní době velmi nepraktické a to především pro firmy a pro rodiny, ve kterých c…
Jak vybrat USB flash disk | rady
Jak vybrat USB flash disk | rady. USB flash disk je nejrozšířenější paměťové médium, které je určeno pro přenos dat mezi počítači (notebooky). „Fleška…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.