Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat čelovku | rady

Jak vybrat čelovku | rady. Čelovky jsou praktickou pomůckou všude tam, kde není optimální viditelnost. Používat ji tak můžete v zaměstnání, při práci doma, na zahradě, při jízdě na kole, ale i při stanování anebo při noční turistice. V obchodech narazíte na velké množství čelovek, které se prodávají za velmi rozdílné ceny. Váháte jakou si vybrat? Poradíme vám…

1

Čelovku si v prvé řadě vybírejte podle toho, k čemu ji chcete používat a jak často. Pokud chcete čelovku jen do stanu anebo na pěší cestu domů, postačí vám obyčejná levnější čelovka, která osvětlí trasu cca 20 metrů před vámi. Jestliže však sportujete anebo jste horolezci, kteří se v terénu pohybují třeba i v noci, potřebujete spolehlivou a výkonnější čelovku. Výkonnější čelovky jsou opatřeny LED technologii, jsou lehčí a baterie mohou být umístěny externě na těle. S takovou čelovkou uvidíte mnohem dál.

2

Při vybírání čelovky se soustřeďte na její svítivost. Základní čelovka svítí maximálně 20 metrů, ty vylepšené pak osvítí prostor okolo 40 – 60 metrů, specializované čelovky dokáží svítit až do vzdálenosti 200 metrů.

3

Čelovku budete používat ve venkovním prostředí. A proto se nelze spoléhat na to, že se neocitnete pod palbou dešťových kapek nebo ve vlhkém prostoru, například v jeskyni. Pokud jste rybáři, vodáci, lyžaři anebo horolezci, rozhodně se neobejdete voděodolné čelovky. U voděodolných čelovek sledujte tzv. stupeň krytí IP, které zjednodušeně znamená odolnost vůči vlhkosti a vodě, např. krytí IP x4 představuje odolnost vůči dešti, čelovka s IP x 7 je odolná i vůči ponoření do vody.

4

Pro cyklisty je nejdůležitější kvalitní osvětlení cesty, ostrost a periferní vidění. Čím dál uvidíte, tím lépe. Při výběru čelovky si všímejte i její hmotnosti a umístění baterií.

5

Při nákupu čelovky si důkladně zjistěte, nejen jaká je její odolnost vůči vodě, ale i vůči teplotním výkyvům, aby se vám nestalo, že vám čelovka náhle přestane fungovat. Jestli máte v plánu užívat čelovku i v zimě, je dobré mít typ čelovky s externě umístěnými bateriemi (ty jsou umístěny na těle, které je zahřívá, chrání před zamrznutím, poškozením a navlhnutím).

6

Je více než jasné, že pro extrémní sporty potřebujete také extrémní čelovky, které mají rovnoměrný 180-stupňový kužel, pořádnou konstrukci a jsou celkově robustnější i odolnější. S tím ale souvisí i mnohem vyšší pořizovací cena.

7

Kolik peněz chcete do čelovky investovat? Ty základní čelovky vás vyjdou jen na několik málo stovek (ty nejlevnější cca 200 Kč), speciální čelovky stojí i několik tisíc korun. Je zbytečné, abyste za čelovku utráceli horentní peníze, pokud čelovku užíváte pouze v době své dovolené. Pakliže je tomu však častěji, zvažte svou investici, jde přece také o vaši bezpečnost.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat trekové hole
Trekové hole (trekingové hole) jsou vhodné pro sportovce, milovníky turistiky, ale i pro lidi po operaci kloubů, pro lidi se zhoršenou pohyblivostí an…
Jak vybrat koloběžku | rady
Jak vybrat koloběžku | rady. Málokdo ví, že Česká republika je velmocí pro výrobu koloběžek. Koloběžky se staly hitem a české firmy z toho náležitě tě…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.