Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat nejlepší postel | praktický návod

01. Září 2020

Postel je dominantou každé místnosti, v níž se nachází. Je jedno, zda jde o ložnici nebo dětský pokoj. Každý si jí všimne jako první, a proto je třeba vybírat ji s rozvahou. Design je sice důležitý, ale neovlivňuje výdrž či kvalitu. Je důležité sledovat i další parametry. Podle čeho si vybrat tu nejlepší postel?

Typ postele

Na začátek si musíte uvědomit, do jaké místnosti jdete postel kupovat. Do ložnice budete vybírat jiný model než do dětského pokoje.

Postele se mohou dělit na velké množství skupin. My si je nyní rozdělíme na 3 základní a to:

  • manželská postel
  • postel pro dospívající dítě / teenagera
  • dětská postel

Obvykle v ložnici dominuje velká manželská postel. Nabízí dvě lůžka. Měla by být kvalitní a udržet vyšší zátěž.

Postel pro teenagera je zpravidla jednolůžková. Měla by být také kvalitní. Nemusí s člověkem růst, díky čemuž ji nemusíte po pár letech měnit.

Dětská postel je nejmenší. Často je v různých barevných provedeních. Může mít doplňky, jako například bezpečnostní pojistky proti pádu.

Materiál

Když už víte, jaký typ postele plánujete zakoupit, můžete se přesunout na další krok. Tím je výběr materiálu.

Materiál je často diskutovaným parametrem. Odvíjí se od něj zejména cena. Na výrobu postelí se nejčastěji využívají:

  • masiv
  • dřevotříska
  • kov
  • čalounění

Masiv je nejkvalitnějším, ale také nejdražším materiálem. Pokud chcete, aby vám postel vydržela 15–20 let, rozhodně do ní investujte. Vyplatí se to.

Dřevotříska vydrží méně než masiv. Je levnější a vhodný například do dětských pokojů. Vypadá stylově a jednoduše se kombinuje s jiným materiálem. 

Kov je, podobně jako masiv, velmi odolný materiál. Je levnější než dřevo, ale při nesprávné kombinaci vypadá v místnosti chladně. Vyhněte se mu v dětských pokojích. Má ostré hrany, které by mohly být pro děti nebezpečné.

Čalounění bylo velmi oblíbené v minulosti. Dnes vypadá zastarale či nemoderně, lidé sáhnou raději po jiných možnostech. Čalounění se velmi jednoduše zašpiní a zničí. Je však za dobrou cenu.

Design

Design postele se odvíjí nejčastěji od celkového zařízení místnosti. Postel by měla být minimalistická a neutrální. Při předělávání ložnice ji nebudete muset měnit. 

Nejoblíbenějšími postelemi jsou masivní typy. Samy o sobě jsou doplňkem. Do ložnice následně stačí zvolit jen noční stolek. Nejsou zapotřebí žádné doplňky

Rada odborníka

Celý design doplňuje i povlečení. Při jejich koupi zbytečně nešetřete. Měly by být nejen stylové, ale také kvalitní a příjemné na dotek.

Kvalitní matrace

Když si vyberete a koupíte postel, je důležité vybrat také správnou matraci. Na ní budete každou noc spát. Měla by být pohodlná a vhodná pro vaši páteř.

Čím jsme starší, tím měkčí matraci můžeme zvolit. Samozřejmě zcela měkkým typům byste se měli vyhýbat. Nemusí být velmi příjemné. Děti však potřebují vyšší tvrdost na správné rozvinutí páteře.

Nejoblíbenějšími typy jsou matrace s paměťovou pěnou. Umí se přizpůsobit každému, kdo na nich spí. Dále také latexové typy vhodné pro alergiky.

Doplňky postele

Některé postele mají doplňkové funkce. K nim se řadí například úložné prostory ve formě zásuvek. Ty jsou velmi praktické a skvěle je využijete v ložnici i v dětském pokoji.

Dále to může být bezpečnostní pojistka pro děti, která je ochraňuje proti pádu. Nebo možnost roztažení postele.

Bávod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit zahradní dřevěný nábytek
I nábytek určený k pobytu na zahradě se po čase může nějak poškodit. Kvůli zatížení, dlouhodobému vystavení venkovním podmínkám (nábytek není na zimu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.