Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat sluneční clonu pro fotoaparát | rady

Jak vybrat sluneční clonu pro fotoaparát | rady

Jak vybrat sluneční clonu pro fotoaparát | rady. Sluneční clona zabraňuje nežádoucím odleskům na fotografii, odcloňuje boční světlo. Pokud nevhodně vyberete sluneční clonu pro svůj fotoaparát, může dojít k nežádoucímu jevu označovaného jako vinětace. Vinětace se projeví nižším jasem na okrajích fotografie. Jak pro svůj přístroj vybrat správnou sluneční clonu?

Co je potřeba

návštěva kamenného či internetového obchodu
porovnání parametrů z objektivu s parametry s vybranou sluneční clonou

1

Sluneční clona obvykle bývá součástí balení objektivu. Před nákupem objektivu nebo fotoaparátu se proto raději nejprve informujte u prodejce, zda má sluneční clonu, a jaký typ je skutečně součástí balení. Někdy je sluneční clona připevněna u fotoaparátu napevno. V jiném případě (zejména u výměnných objektivů) je sluneční clona připevněna obráceně na objektivu směrem k tělu fotoaparátu. I tuto variantu, kterou lze přehlédnout, na objektivu nejprve překontrolujte.

2

Sluneční clony se dělí do dvou základních kategorií. Jsou to clony pro teleobjektivy a širokoúhlé sluneční clony. Zákazník je rozezná podle toho, jaký mají sluneční clony tvar. Zatímco širokoúhlé sluneční clony jsou charakteristické svým vykrojením, sluneční clony pro teleobjektivy mají jednoduchý tubusový tvar.

3

Délku sluneční clony vybírejte podle ohniskové vzdálenosti objektivu, který na svém fotoaparátu užíváte. Používáte-li více objektivů s různými ohniskovými vzdálenostmi, budete zřejmě potřebovat pro každý objektiv jinou sluneční clonu.

4

Zároveň nezapomeňte na průměr objektivu. Výrobci i samotné přístroje mají různé průměry (uvádí se v milimetrech).

Tipy

Sluneční clony neslouží pouze k odstranění nežádoucích reflexí z bočního světla. Mají rovněž i ochrannou funkci, při nárazu se poškodí levná sluneční clona, která tak ochrání finančně nákladný objektiv.

Ceny slunečních clon se pohybují v řádech stokorun. Kvalitní sluneční clony pořídíte zhruba za tři sta korun až osm set korun.

Výrobci doporučují, aby si zákazníci kupovali sluneční clony od stejného výrobce. Není to pravidlem, ovšem zajistíte si kompatibilitu.

Varování

Sluneční clony mají jednu zásadní nevýhodu. Chceme-li zároveň pracovat s polarizačním filtrem nebo interním bleskem, nasazená sluneční clona nám komplikuje práci. Je zapotřebí ji obvykle vyjmout z objektivu, což pro fotografa rozhodně není časově úsporné a mohou mu tak uniknout zajímavé okamžiky.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady
Jak vybrat stativ pro fotoaparát | rady. Stativ není pro fotografa nepostradatelné příslušenství. Šikovný fotograf si dokáže poradit v každém prostřed…
Jak vybrat paměťovou kartu | rady
Jak vybrat paměťovou kartu | rady
Jak vybrat paměťovou kartu | rady. Paměťové karty jsou dnes cenově dostupné a může si je dovolit i začínající fotograf. Řada digitálních fotoaparátů d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.