Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat tenisovou raketu | rady

Jak vybrat tenisovou raketu | rady

Jak vybrat tenisovou raketu | rady. Podle odborníků dobrá a správně vybraná tenisová raketa dokáže pozitivně (při špatné tenisové raketě naopak negativně) ovlivnit hru až o 15 %. Výběr té správné tenisové rakety je prostě důležitý, a je jedno, zda jste profíci, sportovní nadšenci, amatéři anebo tenisovou raketu vezmete do ruky jen jednou ročně.

1

Tenisovou raketu vyberte podle věku (u dítěte), pohlaví, zkušeností, stylu hry a frekvence hry. Toto jsou vodítka pro výběr typu tenisových rakety, výplet, váhu, tloušťku rámu a velikosti rukojeti.

2

Pro dítě do 135 centimetrů kupte raději lehčí aluminiový rám tenisové rakety. Děti do 150 centimetrů by pak měly mít grafitový rám a větší děti mohou mít už lehkou tenisovou raketu pro dospělé.

3

Jste dospělí a s tenisem teprve začínáte? Velikost hlavy tenisové rakety volte podle zkušeností, dovedností, stylu hry a věku. Jednoduše řečeno, čím větší hlava rakety, tím méně zkušený hráč. Zvolte si tedy tenisovou raketu s větším rámem (660 – 760 centimetrů čtverečních) a menší váhou (230 – 365 g) s šířkou rámu okolo 3 cm. Jste-li začátečník, který má rychlý a dlouhý švih, pořiďte si raketu s nepatrně menší rámem (645 – 690 centimetrů čtverečních), za to o vyšší váze (270 – 290 g) a 2,5 až 3 cm. Pokročilí hráči s pomalým švihem by si měli koupit raketu s rámem 645 centimetrů čtverečních, s šířkou rámu 2,5 cm a váze cca 270 – 290 g. Rychlejší středně pokročilí hráči potřebují téměř totožnou raketu jako ti s pomalejším švihem, jen váha rakety by měla být nepatrně těžší. Tenisové rakety pro zkušené hráče již mají menší rám (cca 630 – 654 centimetrů čtverečních), jsou mnohem těžší (290 – 340 g) a široké maximálně do 2,1 cm. Závodní hráči mají velikost rámu pohybující se mezi 580 – 640 centimetrů čtverečních o váze 300 – 360 gramů.

4

Tenisovou raketu si dále vybírejte podle velikosti rukojeti (GRIPU). Rukojeť je rozdělena do několika velikostí, které jsou očíslovány čísly od 0 – 5.

0 – děti

1 – středně velké děti a drobnější ženy

2 – ženy

3 – větší ženy, drobnější muži

4 – páni

5 – extrémní ruka muže

Nutno říci, že č. 5 se běžně nevyrábí, jestliže tuto velikost potřebujete, musíte si ji nechat vyrobit na míru. Nepřeceňujte se, příliš velká rukojeť se vám bude špatně držet. Vždy je proto lepší koupit si menší rukojeť, kterou vyvážete na potřebnou velikost, než naopak.

5

Tenisová raketa musí mít správné těžiště, a proto je vždy lepší, abyste si raketu koupili bez vypletení. Vypletení rakety není zas až tak drahé a je vždy dobré mít vypletení vždy podle aktuální potřeby a typu hráče. Díky správnému vypletení můžete přijít o svůj handicap a naopak svou silnou stránku můžete ještě více posílit.

6

Výběr rámu tenisové rakety ovlivňuje také několik dalších skutečností. Pokud chcete větší komfort anebo máte nějaký problém s ramenem anebo loktem, kupte si spíše silnější a pružnější rám s měkčím a pružnějším výpletem, který tlumí vibrace a zvyšuje vaše schopnosti.

7

Peníze do tenisové rakety investujte nejen podle stylu hry, věku a zkušeností, ale také podle toho, jak často se chcete tenisu věnovat. Pakliže hrajete tenis pouze rekreačně a tenisovou raketu v průběhu roku využijete jen párkrát, je zbytečné do ní investovat stejně jako ten, který hraje tenis pravidelně.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat stan | rady
Jak vybrat stan | rady
Jak vybrat stan | rady. Dáváte-li při spaní v přírodě přednost noclehu ve stanu, oceníte řadu vlastností. Například možnost stan rychle a jednoduše ro…
Jak vybrat dětské kolo
Jak vybrat dětské kolo
Dětské kolo stále patří k dětským snům, které naštěstí na rozdíl od minulosti, již není tak složité vyplnit. Horší je to s výběrem toho správného děts…
Jak vybrat robotický vysavač | tipy
Jak vybrat robotický vysavač | tipy
Jak vybrat robotický vysavač | tipy. Robotický vysavač je výmysl 21. století, jehož existenci nejvíce ocení hospodyňky a všichni ti, kdo chtějí mít za…