Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat větrák

Jak vybrat větrák | rady a tipy. Větrák je věc, která Vám při správném výběru poslouží i několik let. Nekupujte ho proto ukvapeně, ale dejte si při koupi větráku záležet na výběru. Zvážit byste měli kromě ceny například i účel použití, jeho účinnost, hlučnost, a to, jak dobře jde na zimu složit. Jaký větrák si vybrat?

1

Typ větráku a výkon

Typ větráku vybírejte podle toho, kam ho chcete dát. Stolní typy jsou pochopitelně nejlevnější a hodí se do menších místností či na chalupu. V případě, že chcete umístit větrák přímo na pracovní stůl, určitě volte menší velikost vrtule o průměru zhruba 20 cm, jinak by Vám cirkulace mohla být nepříjemná.

Pokud plánujete používat větrák ve větší místnosti, sáhněte po sloupovém či dokonce stojanovém typu. Ty mívají větší výkon a průměr vrtulí například i 50 cm, a údajně nejvýkonnější jsou pak podlahové modely.

Stropní ventilátory mívají svá specifika, protože se stávají trvalou součástí domácnosti. Prodávají se bez světla, nebo s ním, a svou práci odvedou i v zimě, kdy díky zajišťované cirkulaci vzduchu snižují náklady za topení. Rozhodnete-li se pro tento typ, můžete si vybrat z moderních, luxusních či retro provedení.

2

Hlučnost a skladnost

Dejte si pozor na hlučnost, obzvlášť u těch větráků, které hodláte používat v noci. Hlučnost by se měla pohybovat kolem 40 dB. Nezapomeňte před koupí větráku zjistit, zda a jak moc se dá složit. Většinu typů budete chtít na zimu pravděpodobně uschovat.

3

Co dalšího větráky umí

Promyslete si, zda chcete, aby měl ventilátor nějaké přídatné funkce. Kromě několikarychlostního provozu, natáčení větráku či nastavení výšky, což je většinou samozřejmost, existují i další vychytávky jako například efekt „přírodní vítr“.

Bezpečnostní pojistka znamená, že se větrák vypne, když zaznamená dotyk v oblasti mřížky, což se hodí hlavně do domácností s dětmi či zvířaty.

Některá zařízení mohou být také ovládána přes dálkové ovládaní či vypínač ve zdi.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice | návod na vybavení kurníku. Pokud si chcete pořídit slepice a mít tak přísun domácích vajíček, ať už kvůli etickým, fi…
Jak založit komunitní zahradu
Jak založit komunitní zahradu | rady a tipy. Komunitní zahrada je místo, kde se sdružují lidé, kteří nemají vlastní zahradu, a společně pěstují zeleni…
Jak udržovat saunu | rady
Jak udržovat saunu | rady. Pořízením sauny si může každý zajistit mnoho příjemných hodin relaxace. Společně se saunou přichází ovšem i povinnost údržb…
Jak opravit plochou střechu | rady
Jak opravit plochou střechu | rady. Ploché střechy jsou výborné, protože se tím ušetří stavba krovu, ale mají jednu nevýhodu, že nevydrží tak dlouho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.