Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyčistit a opravit okapní žlaby | rady a tipy

Jak vyčistit a opravit okapní žlaby | rady a tipy. Čistit okapní žlaby se vám vyplatí ihned po opadání všeho listí z okolních stromů. Před zimním obdobím je to nezbytné, neboť přetékání vody a tajícího sněhu může poškodit zdivo.

1

Nejprve je třeba například pomocí zahradní lopatky nebo prostě rukou v rukavici vybrat všechny nečistoty z okapního žlabu. Aby listí, větvičky a jiné nečistoty nepadaly do odpadní roury a neucpávaly ji, postupujte od výtokového otvoru směrem k uzavřenému konci.

2

Do vyčištěného žlabu pak nalijte vodu, abyste zjistili, zda spolehlivě odtéká. Zároveň tak můžete přijít i na případné netěsnosti v okapním systému. Ideální je ochrana žlabů tím, že jejich vnitřek po oschnutí natřete asfaltovým nátěrem, aby vám vydržely co nejdéle.

3

Pokud se vám ucpe odpadní roura, podložte pod výtokový otvor nějakou desku, aby se nečistoty nedostaly do kanalizace. Horní kolena můžete odmontovat a propláchnout. Je-li zanesena odpadní roura, zkuste ji propláchnout hadicí. Při neúspěchu zkuste spustit do roury kámen obalený hadrem na dlouhé tyči nebo lanku. Bude-li se odpadní roura zanášet pravidelně, připevněte na horní výtokový otvor mřížku zachycující listí a jiné nečistoty.

4

Někdy může dojít k prohnutí žlabu a výtokový otvor bude výš. Příčinou mohou být zkorodované šrouby, které je třeba vyměnit za nové a žlab v daném místě znovu řádně upevnit.

5

Preventivní čištění a opravy okapního systému se vyplatí provádět co nejdříve a opakovaně, abyste šetřili nejen okapy a odpadní roury, ale i stěny svého domu, kterým by voda ze střechy nesvědčila.

6

Čištění okapních žlabů můžete provádět i bez žebříku. Práci si ulehčíte použitím čističe okapů (například od společnosti Gardena). Jedná se o čistič, který má na jednom konci škrabku, kterou se vyhrnou nečistoty ze žlabu a na druhém kartáč. Potřebné výšky dosáhnete díky teleskopické tyči, na které je čistič upevněn a centrálním kloubem si můžete nastavit i nejvhodnější pracovní úhel.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak opravit poškozený stůl | tipy
Jak opravit poškozený stůl | tipy. Častým používáním může dojít k poškození desky stolu. Další příčiny poškození stolu lze hledat v tom, že stůl byl d…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.