Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vypěstovat masožravé rostliny ze semen | 2.díl návodu

 Jak vypěstovat masožravé rostliny ze semen | 2.díl návodu. Pěstování masožravých rostlin přímo ze semen není náročné. Ale každý druh masožravek má své specifické požadavky. V dnešním článku se podrobně seznámíme s pěstováním mucholapky, bublinatky a stylity.

Co je potřeba

semena masožravek

1

Pěstování mucholapky ze semen

Mucholapka je zajímavá pro své pohyblivé sklapovací pasti, do kterých chytá hmyz. Je asi nejznámějším druhem masožravých rostlin. Semena mucholapky je před samotným výsevem nutné uložit na 4 až 5 týdnů do lednice (stratifikace). Poté je volně vyséváme na povrch propustného substrátu – nejlépe rašeliny. Mladé rostlinky se objeví do několika týdnů. Květináč poté postavíme na velmi světlé místo (nutné pro úplné vybarvení pastí) a mírně zaléváme. Po 3 až 4 měsících rostlinky rozsadíme do samostatných květináčků. Mucholapkám vyhovuje celoročně pokojová teplota. Přikrmujeme pouze hmyzem, nikoli umělými hnojivy!

2

Pěstování bublinatky ze semen

Bublinatka je nenápadná masožravá rostlina milující vodu. I ve sbírkách masožravých rostlin je spíše raritou, a to i přesto, že její pěstování není vůbec těžké. Semena bublinatky vyséváme lehce na povrch rašeliny. Mírně zaléváme a do měsíce se dočkáme malých rostlinek. Klíčivost semen je velmi vysoká. Mladé rostlinky umístíme na světlé místo bez přímého slunečního záření a pravidelně rosíme. V podmisce udržujeme stále vysokou hladinu vody, substrát nesmí nikdy vyschnout! Rostlinky přesazuje po 4 měsících do větších květináčků, vždy po několika kusech najednou. Bublinatku můžete pěstovat také přímo v kouli s vodou nebo v akváriu. Živí se drobným hmyzem a vodními organismy, rybám neublíží.

3

Pěstování stylity ze semen

Stylita je velmi zajímavá rostlina. Řadíme ji sice mezi masožravé rostliny, ale tato schopnost u ní nikdy nebyla spolehlivě prokázána. Oceníme na ní ale krásné květy. Semena stylity můžeme ihned po obdržení vysévat na povrch rašelinového substrátu. Květináč umístíme na světlé místo a často zaléváme. Malé rostlinky se objeví za jeden až dva měsíce po výsevu. Semenáčky zaléváme hojně a dbáme na to, aby byla v podmisce neustále voda. Po dalších 3 - 4 měsících malé rostlinky přesadíme do samostatných květináčků. Stylitě vyhovuje celoročně pokojová teplota, ale v létě ji můžeme s úspěchem letnit.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vypěstovat palmu ze semen | rady
Jak vypěstovat palmu ze semen | rady. Palmy jsou velice dekorativní pokojové rostliny. Bez problémů snášejí suchý vzduch v současných bytech a nevadí…
Jak vypěstovat bazalku ze semen
V dnešní době není problém pořídit si už předpěstované rostlinky bazalky v květináčku. Ale pěstování voňavé bazalky už od semínka má své nezaměnitelné…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.