Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vyřídit porodné a povinné náležitosti po porodu | rady

02. Září 2020
Jak vyřídit porodné a povinné náležitosti po porodu | rady

Jak vyřídit porodné a povinné náležitosti po porodu | rady. Narození dítěte je přelomovou událostí v životě každého z nás. I příchod nového človíčka na svět doprovází celá řada povinností a nutných administrativních úkonů, které musíte jako novopečení rodiče absolvovat. Jistě k nim řadíme vyřízení porodného, rodičovského příspěvku a dalších nezbytností. Následující řádky vám poradí, co byste měli po porodu jako novopečení rodiče vyřídit.

1

Rodný list

Vystavení rodného listu dítěte nebývá složitou záležitostí. V prvních dnech po porodu vás v porodnici navštíví matrikářka, která dítěti přidělí rodné číslo. Je dobré, abyste u sebe měli občanský průkaz a kopii oddacího listu (v případě, že jste v manželském stavu). Nebývá běžnou praxí, že matrikářka vystaví rodný list přímo v porodnici. Rodný list si vyzvednete po návratu z porodnice přímo na matrice městské části, do které spadá porodnice, ve které se vaše dítě narodilo.

2

Svobodná matka

Nejste-li sezdaní, pak musíte mít v porodnici s sebou občanský průkaz, svůj vlastní rodný list a prohlášení o otcovství a určení jména dítěte. Toto prohlášení můžete s otcem dítěte uzavřít na příslušné matrice před samotným porodem. Nemáte-li toto prohlášení u sebe, pak není otec dítěte v rodném listě uveden a příjmení získává dítě automaticky po matce.

3

Porodné

Porodné vyřídíte na kontaktních místech Státní sociální podpory při Úřadech práce. V roce 2020 činí porodné 13 000 Kč na první dítě, při dvojčatech 23 000 Kč. Nárok na porodné mají pouze rodiy s příjmy do 2,7 násobku životního minima. Jak tuto částku spočítat, najdete na nejrůznějších internetových kalkulačkách. Co si vzít s sebou: - žádost o porodné - průkaz totožnosti - rodný list dítěte/ dětí. Porodné se vyplácí jednorázově a většinou jej obdržíte do 7 – 30 dnů od podání žádosti.

 

4

Registrace u zdravotní pojišťovny

Dítě bývá dnem narození automaticky přihlášeno a pojištěno u stejné pojišťovny jako jeho matka. Do 8 dnů jste však povinni navštívit krajskou pobočku příslušné zdravotní pojišťovny, vyplnit registrační list a předložit rodný list dítěte, tím můžete považovat registraci dítěte u zdravotní pojišťovny za vyřízenou.

5

Návštěva dětského lékaře

Dětský lékař, kterého jste si pro své dítě sehnali v dostatečném předstihu (ještě před samotným porodem), vás doma navštíví. Zkontroluje stav dítěte a domluví s vámi vaši první návštěvu u něj v ordinaci. Neberte návštěvu lékaře jako kontrolu, naopak se jedná o přínosnou chvíli, kdy se lékaře můžete na cokoli zeptat. Je zde od toho, aby vám poradil a pomohl, jak v prvních týdnech o novorozeně pečovat.

6

Přihlášení k trvalému pobytu

Dítě musíte rovněž přihlásit k trvalému pobytu, v místě svého trvalého pobytu. Bydlíte-li u rodičů, příbuzných nebo v podnájmu, je potřeba, abyste měli písemné potvrzení majitele nemovitosti, že s vyřízením trvalého pobytu souhlasí. Jste-li vlastníkem nemovitosti, kde dítě k trvalému pobytu přihlašujete, je dobré mít s sebou list vlastnictví k dané nemovitosti.

7

Platba odpadu

Na městském úřadě, který přísluší k místu bydliště, nahlaste vaše dítě jako nového občánka, tímto vám vzniká povinnost hradit příslušné poplatky za odvoz komunálního odpadu.

Autor: Venca
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak přežít šestinedělí | rady
Jak přežít šestinedělí | rady
Jak přežít šestinedělí | rady. Období šesti neděl po porodu je tak trochu opomíjeno a vytlačeno přípravou na porod. Pozornost věnovaná zrození a péči…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.