Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s pěstováním oskeruše | rady

Jak začít s pěstováním oskeruše | rady. Oskeruše, správně jeřáb oskeruše, má několik forem, hlavně jablíčkonosnou s kulovitými plody a hruškotvarou s plody hruškovitými nebo vejčitými. Barva malvice je žlutozelená až hnědozelená, na slunci otočené straně má většinou oranžová až červená líčka. V jednom plodu bývají většinou jedno nebo dvě semínka podobná semínkům jablečným. U nás roste oskeruše tradičně na jižní Moravě a na Slovácku, ale dá se úspěšně pěstovat do výšky 500 m.n.m., nejlépe v bohaté půdě na vápencovém podloží.

Co je potřeba

sazenice oskeruše
rýč
pozemek
kompost
voda na zalévání

1

Jak začít s pěstováním oskoruší? Buď ji vypěstovat ze semínka, což je dlouhodobé a ne vždy úspěšné, případně ji lze naroubovat na jeřáb či hrušku, ale nejlepší je si koupit již vzrostlou sazenici, minimálně 2 metry vysokou. Tu seženete nejsnáze na Moravě, zejména v Tvarožní Lhotě, kde má toto ovoce své muzeum a i své svátky.

2

Na zahradě nebo na pozemku vykopeme jámu, na dno dáme zralý kompost nebo černozem třeba s drny. Zatlučeme vodící tyč, kolík, k němu postavíme stromek oskeruše a zasypeme hlínou. Hlína by měla být vydatná na živiny, hlavně ne jílovitá, aby dobře vsakovala vodu. Hlínu udusáme, kmínek přivážeme ke kolíku a pravidelně zaléváme, hlavně v parném létě. Voda by měla být spíše vlahá, odražená, ledová může vývin stromku na delší dobu zarazit.

3

Jeřáb oskeruše je poměrně odolná rostlina, ale potřebuje ochranu proti několika nebezpečím. U mladých i vzrostlejších stromků je to postřik proti mšicím. Proti houbovým chorobám se používají postřiky obdobně jako u jabloní se širokospektrálními fungicidy. Pokud jsme u lesa, nesmíme zapomenout na skutečně pevnou ochranu proti okusu zvěří, neboť té oskeruše velmi chutnají. Hlínu kolem stromku proti zaplevelení buď pravidelně okopáváme nebo mulčujeme, nejlépe obojí.

4

Pokud chceme pěstovat více než jeden strom oskeruše, neměly by být od sebe vzdálené méně než 10 metrů.

5

Plodit strom začne obvykle za 10 let, ale budete-li mít skutečně vhodné podmínky, nejdříve za 5 let. Trpělivost se tady skutečně vyplatí, protože vzrostlý strom má až 100 kg ovoce.

6

Plody oskeruší mají mnohostranné využití, ať je to pálení, tak z nich lze vyrobit i kompoty, marmeládu, sušit je a podobně. Ovoce je velmi zdravé, pálenka se dokonce považuje za léčivou.

Aby semena oskeruše mohla vyklíčit, musejí ve volné přírodě projít zažívacím ústrojím ptáků nebo savců.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit berušek v bytě | návod
Jak se zbavit berušek v bytě | návod. Střední Evropa zažívá invazi nepůvodního druhu – slunéčka východního, které se rádo obzvlášť během slunečných po…
Jak pěstovat kopretiny | rady
Jak pěstovat kopretiny | rady. Kopretiny patří k tradičním ozdobám českých zahrad, které si lidé pěstovali již od dávných dob. Rostou v nížinách, ale…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.