Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít včelařit | rady

Jak začít včelařit | rady

Jak začít včelařit | rady. Úplně začínajícím včelařům se doporučuje nejprve nastudovat odbornou literaturu a pak vstoupit do včelařského spolku, kde se na schůzkách dozvíte mnoho cenných rad a zkušeností a navážete kontakt s ostatními včelaři. Po nabytí teoretických znalostí se vyplatí postupovat podle rad zkušených včelařů. Včelaření je krásný a ušlechtilý koníček a může se mu věnovat každý, kdo má větší zahradu, a dostatek nadšení. Vedle medu včely produkují také vosk, pyl, propolis, jed a mateří kašičku. I proto je potřeba se seznámit s kvalifikovanými radami včelařů.

1

Snažte se začít s rozumným počtem, kterým jsou čtyři včelstva. Budete mít velkou pravděpodobnost, že alespoň jedno až dvě včelstva přežijí vaše začátky a přezimují do jara. I zkušeným včelařům občas některé včelstvo zahyne kvůli hladu, nemocem, ztrátou matky nebo do úlu vleze myš. První rok včely od začínajícího včelaře vyžadují hlavně klid a dostatek zásob cukru, které jsou podány včas. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro.

2

Včely potřebují zdroj nezávadné vody. Důležité jsou včelařské dřeviny na zahradě nebo v její blízkosti.

3

Otázkou je volba umístění úlů. Skvělá je jižní nebo jihovýchodní orientace na slunce. V zimě po opadání listí může sluníčko úly prohřívat a včely nemají takovou práci s topením. V létě vrhá strom stín, takže včely nemusí tolik chladit. Úly nemusíte mít přímo na zahradě, ale třeba na louce nebo na okraji lesa apod.

4

Samotný včelí úl zabere přibližně metr čtverečný, ovšem musíte myslet na rizikový prostor, což je oblast zhruba deset metrů před úlem. Tam by neměl nikdo chodit. Neměl by být ani příliš daleko, jelikož budete muset do něj i z něj přemísťovat i těžké předměty.

5

Důležitou součástí úlu jsou rámky, na které budou včely umísťovat plásty s medem. Rámky mají různé míry. Nejrozšířenější jsou Adamcovy rámky o rozměrech 39x24 cm.

6

Tipy

K ochraně před žihadly slouží klobouk se síťkou a včelařské rukavice. Ideální je včelařská kombinéza, a to dostatečně velká a volná, aby žihadla neprošla na kůži.

Varování

Výše uvedené rady slouží informativně pro ty, kteří zvažují, že začnou včelařit, a rozhodně plnohodnotně nenahrazují zkušenosti včelařů.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak chovat cvrčky | rady
Jak chovat cvrčky | rady
Jak chovat cvrčky | rady. Chcete-li doma chovat cvrčky, ať už pro jejich typický hlasitý projev nebo například jako krmivo pro jiné své domácí zvíře,…
Jak se zbavit vytí a štěkání psa | rady
Jak se zbavit vytí a štěkání psa | rady
Jak se zbavit vytí a štěkání psa | rady. Říká se, že pes, který štěká, nekouše. Bohužel v mnoha případech může být takové štěkání velmi nepříjemné, a…
Jak na chov slepic
Jak na chov slepic
Zdá se, že v současné době je chov slepic to největší terno. Cena vajíček v obchodě se již dávno neřídí zdravým rozumem a to, z jakých pohnutek se tom…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.